Vladimír Hučín navštívil čáslavské kolokvium o generálu Moravcovi

Vladimír Hučín navštívil čáslavské kolokvium o generálu Moravcovi

Čáslav – Vladimír Hučín z Přerova, bývalý disident a veterán třetího odboje, se zúčastnil čáslavského kolokvia při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, v čele s brigádním generálem Františkem Moravcem do Anglie.

„Děkuji odvážené a milé paní Martě Šenkapounové, praneteři generála Františka Moravce, za pozvání na kolokvium k uctění památky legendárního generála, za kterým je v rámci akce Anthropoid zlikvidovaný říšský protektor Reinhard Heydrich,“ prohlásil Vladimír Hučín.

Vladimír Hučín se narodil ve Zlíně. Na střední školu nebyl přijat z důvodu narušování socialistické morálky. Byl šikanován pro svůj alternativní vzhled, tedy dlouhé vlasy a posléze odsouzen za narušování slavnostní schůze Komunistické strany k deseti měsícům nápravného opatření. Po propuštění byl pod dohledem Státní bezpečnosti.

Termitem zničil velký transparent „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“, zapálil stánek s propagandistickými tiskovinami a podílel se na útoku proti klubovně Socialistického svazu mládeže. Rozšiřoval letáky odsuzující vpád vojsk Varšavské smlouvy. Pomocí vodíkových balonů a výbušnin vlastní výroby ničil transparenty a vitríny oslavující Komunistickou stranu a spojenectví se Sovětským svazem. Poté byl odsouzen za nedovolené ozbrojování.

Výbuchem u vily Antonína Mikeše dekonspiroval tohoto dvojnásobného agenta STB a KGB. Útok byl proveden tak, že nebylo ohroženo zdraví či život. V dalším roce byl odsouzen ke dvěma a půl letům nepodmíněně. Trest si odpykal ve věznici Minkovice, morálně podporován organizací Amnesty International. V dalších letech slzným plynem narušoval komunistické demonstrace a provedl sabotáž proti koloně sovětských okupačních vojsk. Podepsal Chartu 77.

Po listopadu 1989 byl poslancem v Přerově, soudcem z lidu a předsedou Občanské komise. Byl členem BIS jako specialista na levicový extremismus. Opakovaně byl vyhodnocován jako jeden z nejlepších operativních důstojníků. Postoupil do hodnosti kapitána. Hučín byl podezřelý z toho, že v 90. letech, jako agent BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl upozornit na jeho hrozbu. Avšak v roce 2006 byl zproštěn obžaloby a proces byl označen jako vykonstruovaný.

Činy Vladimíra Hučína nejsou přijímány jednoznačně. Kritikům se nelíbí jeho radikalismus a odmítání kompromisů. A právě to obdivují jeho příznivci. Všichni se však shodnou, že je člověkem zásadovým a dokáže jít „proti zdi“ v jakémkoliv režimu.

A jaký má Vladimír Hučín vztah ke generálu Moravovi? O tom vypovídá nejen účast na čáslavském kolokviu, ale také jeho vyznání: „Generál František Moravec je můj vzor. Obdivuji jeho zásadovost, odhodlání a vlastenectví.“

Vladimír Havlíček