Čáslav – „Věřím, že je otázkou času, kdy čáslavský rodák generál František Moravec dostane nejvyšší vyznamenání, tak jako v loňském roce můj prastrýc generál Josef Bílý!“, prohlásil na čáslavském kolokviu, které se konalo při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, včetně generála Moravce, do Anglie, Karel Bergl.
Karel Bergl dobře ví, o čem mluví. Zasadil se totiž o rehabilitaci svého prastrýce, která byla završena loňským vyznamenáním in memoriam z rukou prezidenta republiky. Prezident tak ocenil nejen hrdinství Bílého, ale nepřímo také všech jeho spolupracovníků. Jedním z nich byl také generál Moravec, pro něhož byla smrt Bílého tou poslední „kapkou“ k zorganizování úspěšného atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha.
Josef Bílý byl československý armádní generál, zemský velitel v Čechách, první velitel Obrany národa – vojenské odbojové organizace, bojující proti německým okupantům. Organizace byla ale prozrazena a Bílý musel odejít do ilegality. Ukrýval se v Praze, pak odešel do jižních Čech. Skrýval se v myslivnách a hájovnách na Třeboňsku. Byl však poznán a udán a poté zatčen gestapem v Chlumu u Třeboně a uvězněn v Praze na Pankráci a v Terezíně. 28. září 1941 byl spolu s divizním generálem Vojtou a dalšími odsouzen k trestu smrti. Před popravou odmítl pásku přes oči a zavelel svůj poslední rozkaz: „Ať žije Československá republika! Psi, palte!“
„Podle historiků byli generálové Bílý a Moravec přátelé, dokonce velcí přátelé. Přátelství se vyvinulo z pracovního vztahu a přetrvalo do dalších let, kdy generál Bílý držel ochrannou ruku nad Františkem Moravcem,“ prohlásil na kolokviu Karel Bergl. A dále dodal: „Vážím si přátelství, které naše rodina navázala s potomky generála Moravce. Naši předci byli přátelé a z našeho přátelství by jistě měli radost! Jsem rád, že společně šíříme jejich odkaz.“
Vladimír Havlíček