Kamínky z čáslavského Hrádku doputovaly do Jeruzaléma

Kamínky z čáslavského Hrádku doputovaly do Jeruzaléma

Čáslav/Jeruzalém – Kamínky z čáslavského Hrádku byly v den památky obětí holocaustu položeny v Jeruzalémě. Byla tak symbolicky uctěna památka více než stovky židovských spoluobčanů a spoluobčanek, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů v době II. světové války.

27. leden je od 1. listopadu 2005 uctíván jako „mezinárodní den památky obětí holocaustu“. Holocaust – šoa – genocida – to je v původním významu systematické pronásledování a vyvražďování Židů za II. světové války. Termín holocaust byl později rozšířen i pro vyvražďování křesťanů, muslimů a dalších etnických, náboženských a politických skupin. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim – Březinka.

Připomeňme si čáslavské „stopy“ přímo v Jeruzalémě. Tam je totiž vytesáno jméno Čáslavi, ale také Kutné Hory, Kolína, Přelouče, Golčova Jeníkova, celkem více než pěti tisíc evropských měst, z kterých odjížděly židovské transporty do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tato jména měst jsou vytesána do mohutných skalních bloků v „Údolí komunit“, což je součást památníku holocaustu „Jad Vašem“.

Využil jsem cesty po Izraeli a Palestině a rozhodl jsem se v tento den symbolicky uctít památku čáslavských občanů a občanek, kteří nepřežili II. světovou válku. Nad způsobem jsem nemusel dlouho přemýšlet, přivezl jsem kamínky, zvyk starý snad jako lidstvo samo. Aby to skutečně byl „kousek“ Čáslavi, vzal jsem rulu z Hrádku, místa, kde stálo nejstarší čáslavské osídlení. Hrádek je pro Čáslav něco jako Říp pro Česko.

Kamínek jsem položil symbolicky na jeden z pomníků židovského hřbitova na Olivetské hoře, druhý na pomník křesťanského hřbitova na sousední hoře Sión. Není náhoda, že na tomto římsko-katolickém hřbitově je hrob Oskara Schindlera, rodáka ze Svitav, který zachránil 1200 Židů před smrtí ve vyhlazovacím táboře. Režisér Steven Spielberg podle této události natočil dnes již kultovní „oskarový“ film Schindlerův seznam.

 „Den holocaustu“ jsem tak uctil způsobem, který se v posledních letech stává běžným, tedy jako den památky obětí všech etnických a náboženských skupin. Je to samozřejmě jen symbolické gesto, může se zdát zbytečné. Ale v dnešní neklidné době platí více než dříve slova klasika: „Kdo se nepoučí z historie, musí si jí prožít znovu.“

Vladimír Havlíček