Záhadnou sochu lva nalezneme ve Zruči nad Sázavou

Záhadnou sochu lva nalezneme ve Zruči nad Sázavou

Zruč nad Sázavou – Záhadnou sochu lva můžeme vidět v parku zručského zámku. Původ této plastiky, nalezené ve sklepních prostorech zámku při rekonstrukci, je dodnes opředen tajemstvím!

Historie vlastního zámku je poměrně dobře zmapovaná. Nejstarší písemná zmínka, tehdy ještě o hradu, je z roku 1328. Je však jisté, že osídlení je mnohem starší. Pravděpodobně již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad, střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která byla později přestavěna z hradu na zámek. Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowraté, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří dodnes městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zámku do dnešní podoby, tedy do stylu pozdního romantismu. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města.

Ale vraťme se k záhadné plastice lva, objevené při první přestavbě zámku a umístěné za Schebků do parku. Dodnes je nezodpovězena řada otázek. Kdo je jejím autorem, a kde dříve stála? Bylo to ve Zruči, nebo sem byla převezena odjinud a pečlivě ukryta ve sklepě? A proč? Artefakt byl nazván „Lev rdousící kořist“. A máme tady další záhadu. Co je vlastně onou lví kořistí? Je to nějaké známé, či neznámé zvíře? A není to snad dokonce dítě? A právě zde zůstává velký prostor pro lidskou fantazii.

Ale nějaké přesnější informace jsou přece jenom známy. Podle odborníků se jedná pravděpodobně o barokní plastiku, která tím pádem patří k nejstarším a historicky nejcennějším plastikám hradního parku. Podstavec pod sochou není původní, pochází z pozdější doby a byl pouze využit. Při restaurátorském zásahu byly doplněny části soklu a spodní části plastiky.

Až si uděláte výlet do překrásného parku a pohádkového zámku ve Zruči nad Sázavou, nezapomeňte na nenápadnou sochu, nazvanou „Lev rdousící kořist“. Je to tajemný artefakt, nad kterým si odborníci marně „lámou hlavu“, a který je zdrojem nejrůznějších hypotéz celé řady „záhadologů“.

Vladimír Havlíček