Martina Formanová věnovala Čáslavi portrét Miloše Formana

Martina Formanová věnovala Čáslavi portrét Miloše Formana

Čáslav – Setkání občanů se spisovatelkou Martinou Formanovou proběhlo v čáslavském kině Miloše Formana. Martina Formanová se rozhodla věnovat městu portrét svého manžela, čáslavského rodáka Miloše Formana.

Paní Formanová objasnila okolnosti vzniku obrazu: „Když jsem byla naposledy v České republice, kontaktoval mě Roman Řehák, že vytvořil Milošův portrét, a že by mi ho chtěl věnovat. Obraz mi předal v galerii a já jsem zjistila, že jsou na něm podpisy režisérů a filmových osobností, například Jiřího Menzela, Jana Hřebejka, Zdeňka Svěráka a dalších.“ Nebyla by to ale Martina Formanová, kdyby nezačala přemýšlet, jak udělat radost také ostatním: „Řekla jsem si, že by bylo hezké obraz věnovat Čáslavi, a když budete mít návštěvu dalších režisérů nebo osobností, tak by se mohli na obraz podepisovat. Mohla by to být hezká vzpomínka na Miloše a na další hosty, kteří Čáslav navštíví.“

Martina Formanová dále převyprávěla komplikovanou cestu obrazu do Ameriky a zpět: „Obraz jsem velmi složitě vezla na podzim do New Yorku, ještě jsem Milošovi koupila slivovici, ale ta se rozbila. Není to tak, že by se Milošovi obraz nelíbil, ale problém byl v tom, že si myslel, že jsem tu slivovici rozbila kvůli obrazu. Nicméně, obraz jsem teď přivezla zpátky a nic jsem u toho nerozbila!“

Martina Formanová, rodným jménem Martina Zbořilová, je česká spisovatelka a scenáristka, jejímž manželem byl oscarový režisér Miloš Forman. Narodila se 9. ledna 1966 v Brně. Po ukončení místního gymnázia pokračovala ve studiích na pražské FAMU, obor dramaturgie – scenáristika. Ještě před ukončením studia odešla do USA, kde v té době žila její starší sestra Simona. S Milošem Formanem se seznámila během konzultací na své diplomové práci. Svou pracovní pílí si vydobyla místo jeho asistentky ve filmu Lid versus Larry Flint. Při práci na filmu „přeskočila jiskra“ a uznávaný režisér a začínající spisovatelka zpečetili svůj vztah svatbou. S Milošem Formanem má dva syny, dvojčata Andyho a Jima, opravili si dům v americkém Connecticatu. Čáslavský režisér bohužel zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let.

Martina Formanová v čáslavském kině četla ukázky ze své autobiograficky laděné knihy „Snědla dětem sladkosti“. Poděkování patří nejen organizátorům vydařené akce Městu Čáslav a Dusíkovu divadlu, ale především paní Martině Formanové. Ta se přiznala, že má k rodišti manžela srdečný vztah, a že by ráda příště přijela se syny. Spisovatelka si s každým popovídala, podepsala řadu knih, ochotně se fotila. V Čáslavi se předvedla jako příjemná, skromná dáma se „srdcem na dlani“.

Vladimír Havlíček