Při požáru skladu ovoce na Kolínsku vznikla škoda za deset milionů

Při požáru skladu ovoce na Kolínsku vznikla škoda za deset milionů

     V úterý 4. září v 17.02 hodin byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár ve skladu ovoce v obci Tuchoraz v okrese Kolín. 

Operační důstojník vyhlásil poplach profesionálním hasičům ze stanic HZS Český Brod a HZS Říčany a také jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Kostelec nad Černými lesy, Poříčany a Tuchoraz. Vzápětí byl po dalších upřesňujících telefonátech, že skladovací hala je plná kouře, vyhlášen druhý poplachový stupeň a do Tuchorazi vyrazily ještě jednotky HZS Kolín a HZS Benešov. Sirény zazněly také u dobrovolných sborů v obcích Kounice, Kouřim, Rostoklaty a Škvorec.

První jednotka byla na místě za šest minut od ohlášení události. Při průzkumu bylo zjištěno, že celá hala je silně zakouřená a požár se šíří z prvního patra, kde je elektrorozvodná místnost. Ještě před příjezdem hasičů se požár pokoušeli likvidovat sami majitelé a zaměstnanci pomocí hasicích přístrojů. Vzhledem k velkému výskytu kouře se dva z nich nadýchali zplodin hoření a museli být prohlédnuti a ošetřeni přivolanou posádkou zdravotnické záchranné služby.

Hasiči v dýchací technice dostali požár pod kontrolu pomocí jednoho vysokotlaku a jednoho D proudu z místního zdroje. Lokalizaci nahlásil velitel zásahu v 18.45 hodin. Následně byla hala odvětrána, nejprve pomocí přenosných ventilátorů a poté byl nasazen i přívěsný s podstatně vyšším výkonem.

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 10 milionů korun. Včasným zásahem se však hasičům podařilo uchránit hodnoty za půl miliardy! Příčina vzniku požáru byla vyšetřovatelem stanovena jako technická závada elektroinstalace. V souvislosti s výší škody byla ve středu dopoledne na prohlídku místa vzniku požáru přizvána expertní skupina z Technického ústavu požární ochrany Praha.

Po dobu zásahu byla říčanská stanice zálohována dobrovolnými jednotkami z Říčan a Mnichovic.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

FOTO: HZS Středočeského kraje