FOTO/VIDEO: Záplavová vlna v Licomělicích

FOTO/VIDEO: Záplavová vlna v Licomělicích

Licomělice – Silný přívalový déšť, který se přehnal v neděli 14. června se nevyhnul ani obci Licomělice. Ta se nachází pod kopcem, pod obcemi Míčov – Sušice, Vyžice, Slavkovice.

Situace tak, jako v okolních obcích byla velmi vážná. Blesková povodeň způsobila mnoho škod. Voda se do obce přihnala od Slavkovic, od rybníka Kačák, a dále potokem Struha. Prvním stojícím objektem bylo posezení u Nádržky, kde se voda rozlila do louky, vymlela koryto potoka a proud nanesl bahno do umělé nádrže.

Děkujeme za zaslané video.

U této nádrže se každý rok pořádá Licomělická lávka, kde smyslem soutěže je přejet na kole co nejpomaleji lávku bez toho, aniž by soutěžící spadl do vody. Je měřen čas a ujetá vzdálenost na kole. Právě tuto nádrž voda naplnila a pokračovala dál přímo po silnici. Tu značně podemlela, poškodila a zvlnila. Síla vody byla tak obrovská, že vyplavila zeminu kryjící betonové propustě u jednoho z tamních domů s obyvateli. Právě obyvatele museli hasiči z Licomělic narychlo evakuovat z oken do přistaveného vleku taženého traktorem.

Voda se dál řítila vsí a brala s sebou všechno, co nebylo napevno ukotveno k zemi. Za sebou zanechala pomáčené domy, znečištěné studny, bláto a kusy dřeva na silnicích, vyvrácené elektrické skříně a poškozená auta.

Místní hasiči pomáhali obyvatelům i druhý den. Vyčerpávali zasažené studny a pomáhali obyvatelům s likvidacemi následků povodně a nechali vypustit Nádržku.

Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník