Hyacinty, kytičky našich babiček, v těchto dnech kvetou také v Čáslavi

Hyacinty, kytičky našich babiček, v těchto dnech kvetou také v Čáslavi

Čáslav – Chcete si v době koronavirové pohromy zlepšit náladu? Tak to si musíte prohlédnout fotografie hyacintů, které v těchto dnech kvetou nejen v čáslavské Jetelové ulici!

Omamná vůně, atraktivním květenství a široká škála barev. Není divu, že právě hyacinty – kytičky našich babiček, patří k nejoblíbenějším jarním květinám.

Hyacint byl pěstován v Evropě již za starého Říma. Jeho renesance však nastala v 17. století, kdy byl dovezen do Evropy z jihozápadní Asie. Tenkrát se ale za jeho cibulky platilo zlatem. Byl velmi vzácný a vlastnili ho jen ti nejbohatší.

Rod hyacinthus zahrnuje pouze tři druhy. Bylo ale vyšlechtěno až dva tisíce odrůd. Cibule hyacintů jsou velké, kulovité s bílými, nebo fialovými šupinami. Rostliny dorůstají výšky až 30 centimetrů, mají hladké, lesklé listy a vytvářejí stvol s válcovitým, až 20 centimetrů dlouhým, hustým hroznem zvonkovitých až nálevkovitých květů různých barev. Nejvhodnější dobou pro výsadbu cibulovin je podzim. Cibule hyacintu se sázejí koncem září či v říjnu do hloubky kolem 10 centimetrů. Hyacint potřebuje místo, které mu poskytne dostatek sluníčka zjara a stínu v horkém létě, ideálně tedy někde pod listnatými druhy keřů či stromů. Svědčí mu výživná, lehčí půda, obohacená vyzrálým kompostem.

A víte, že hyacint má i svůj svátek? Je to tak. 7. březen je oficiálním světovým „Dnem hyacintu“. My se ovšem můžeme jeho květy těšit během celé doby kvetení, tedy od března do května!

Vladimír Havlíček