Lipnice nad Sázavou – Znáte místo, na kterém Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka? A kde je středověký hrad, ve kterém dodnes straší duch krásné Kateřiny, kterou její manžel nechal zazdít do výklenku v hradní kapli za nevěru s Jindřichem z Dubé? A kde jsou v bývalých lomech vytesány reliéfy na paměť špiclování za bývalých totalitních režimů? A kde vám kachýnku „se sedmi“ může při troše štěstí přinést v místní hospodě její majitel Richard Hašek, který jakoby z oka vypadl svému slavnému dědečkovi? Tak právě takové místo s neopakovatelným geniem loci je Lipnice nad Sázavou!
V obci je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka, později se stal sídlem bohatých Trčků z Lípy. Návštěvníka ohromí monumentální středověká architektura s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje. Na hradě je otevřena archeologická expozice, gotická kaple a rozsáhlé sklepení s bývalou hodovní síní.
Lipnice nad Sázavou je ale především neoddělitelně spojena se jménem spisovatele Jaroslava Haška, který v malém domku pod hradem se svou druhou ženou Šurou strávil poslední roky svého života a je zde na místním hřbitově pochován. Pomník má tvar otevřené knihy a návštěvníci mu na hrob nosí láhve s pivem. V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se k životu a dílu tohoto bohéma. V obci jsou umístěny dvě Haškovy sochy, ale především je cítit duch člověka, který tak hluboce a lidsky vyjádřil nesmyslnost války a lidského utrpení. Jeho myšlenky jsou platné bohužel dodnes.
V zatopených žulových lomech vznikl Památník národního odposlechu. Jsou to reliéfy na paměť špiclování za bývalých totalitních režimů. Bretschneiderovou ucho bylo odhaleno jako první a dostalo svůj název podle tajného policisty z románu Dobrý voják Švejk. Dalším reliéfem jsou Ústa pravdy, dílo je volně inspirováno reliéfem z římského kostela Santa Maria in Cosmedin. Třetí součástí památníku jsou Zlaté oči. Jedná se o trojúhelník, v kterém jsou vytesány oči se zlatým nápisem Enter a Exit.
V krásné přírodě a středověké atmosféře může člověk vnímat Haškův protiválečný odkaz, na středověkém hradě se dozví něco z historie, u Památníku národního odposlechu se může zamyslet a uvědomit si důležitost svobody, kterou bereme jako samozřejmost. A především si odpočinout v překrásném Posázaví.
Vladimír Havlíček