Josef Drahoš Baránek je talentovaný filmař ze Žlebů

Josef Drahoš Baránek je talentovaný filmař ze Žlebů

Žleby – Už jste slyšeli o trilogii Žleby Hills nebo jste viděli některý z dílů Žlebské sody? Tak to je jen nepatrný zlomek z dílny filmařského a literárního talentu Josefa Drahoše Baránka ze Žlebů!

Drahoš Baránek se svými spolupracovníky točí videa ze Žlebů a okolí. Mezi ty, které mají za cíl pobavit patří třeba Žleby Hills, parodující seriál Beverly Hills nebo příběh uprchlíka Ahmeda ve Francii a další. Ze Žlebské sody měl velký úspěch díl „Po stopách Jánošíka“. Zabodovala také videa „Na plovárně“ a „AZ kvíz“, do kterých se autor recesně obsadil jako host, potažmo soutěžící. 

Zábavný a zároveň poučný je snímek Žlebská voliéra, který pojednává o žlebských obyvatelích s ptačím příjmením. Další natočený dokument „Osudy žlebských Auerspergů“ mapuje osudy posledního vládnoucího rodu na žlebském panství. S nadšením byl přijat dokument „Žleby a Žlebáci ve filmu a v televizi“. Ještě větší úspěch sklidil film „Poklad knížete Auersperga“, natočený na motivy žlebských a lichnických pověstí.

A že se Drahoš Baránek dokáže prosadit také na poli literárním, dokazují jeho dvě knihy. Ta první se jmenuje „100 let žlebské kopané“. Horkou novinkou je kniha s názvem „Holka, o kterou bych neopřel ani kolo, aneb historky žlebských štamgastů“. Jak už název napovídá, jedná se o povídku, která čerpá z pravdivých historek, které se kdysi dávno staly žlebským štamgastům. Některé se k autorovi donesly, u některých byl svědkem a pár se přihodilo samotnému autorovi. Vše je napsáno vesele, humorně a samozřejmě anonymně.

Filmy Drahoše Baránka a jeho spolupracovníků sklízejí úspěchy na festivalech pro amatérské filmy, ale hlavně jsou oblíbené mezi lidmi. Na festivalech zabodovaly především filmy „Holky do větru“ a „Poklad knížete Auersperga“. Úspěchy na filmových festivalech autor komentuje: „Pro autora je sice jednoduché propagovat video tím, že ho vyvěsí na internet, daleko zajímavější je však slyšet reakce před živým publikem, či si vyslechnout názor odborníka. Účastním se festivalů nějaký pátek a snad pokaždé mi při promítání v duchu proběhne: Sakra, proč se tady nikdo nezasmál? A za pět minut: Sakra, proč a čemu se smáli tady?“

O tom, že i nadšený amatérský filmař si sám rád zahraje, svědčí videoklip skupiny Verona. „Ještě jsem se objevil jako „křoví“ v pohádce „Nejkrásnější hádanka a ve filmu Děti noci“, dodává Drahoš Baránek. Zatím poslední akcí byla rolička ve velkofilmu Petra Jákla „Jan Žižka“. Až se v roce 2020 tento film bude promítat v kinech, sledujte pozorně rožmberské vojáky. Koho uvidíte pochodovat v rožmberském vojsku? A kdo hraje gardistu, který bude na středověkém trhu hledat Kateřinu, manželku Jana Žižky? No přece Josef Drahoš Baránek ze Žlebů!

Vladimír Havlíček