Založení První republiky oslavili v kutnohorském Dačického domě

Založení První republiky oslavili v kutnohorském Dačického domě

Kutná Hora – Kulaté výročí založení První republiky oslavili také v kutnohorském Dačického domě. 28. října zdarma zpřístupnili výstavu „Ať žije 1. republika“, která představila život v Kutné Hoře a nejvýznamnější architektonické památky této doby.

Umíte si představit, jak se žilo v Kutné Hoře v době našich pradědečků a prababiček? Tak právě to dokumentuje tato výstava, která se koná pod záštitou starosty města Josefa Viktory. První republika přinesla mnoho převratného. Muži sportují, dámy odhalují lýtka a společně navštěvují kluby. Jsou otevírány kavárny a to vše v rytmu swingu. Jednoduše řečeno – nevídané a neslýchané!

A bylo se kde bavit. Vždyť v Kutné Hoře bylo v době První republiky 62 hostinců, hotelů, restaurací a vináren. Alespoň to tvrdí Miroslav Štrobl, který vše zmapoval na panelech pod názvem Uctivá poklona.

Stavby ve městě, např. kino Modrý kříž, Zelenkovu vilu a další, představil PhDr. Aleš Pospíšil v hlavním výstavním sálu. Pozoruhodné stavby, vypovídají o citlivém přístupu k historii města, zmapoval v části nazvané „Architektura 1. Československé republiky.“

V kapli je umístěna výstava s názvem „Kutnohorská pátračka“. Prostřednictvím dobových exponátů dokumentuje existenci úspěšné Četnické školy na Hrádku. Vývoj četnictva ve městě zpracoval kurátor výstavy JUDr. Michal Dlouhý, PhD.

Děti zaujmou dobové hračky, jako panenky, vláčky, kočárky, stavebnice a další. Ty jsou zapůjčeny z Muzea technických hraček a z Muzea Babiččiny kočárky. Výstava je doplněna filmovými dokumenty dokreslující život v Kutné Hoře v době První republiky.

Výstava „Ať žije 1. republika“ poučila i pobavila. Jejím autorům patří poděkování za to, že nás alespoň na chvilku přenesli do noblesních dob našich prababiček a gentlemanských časů pradědečků. Nestihli jste ji navštívit? Nevadí, do 8. prosince 2018 je času dost!

Vladimír Havlíček