„Malešovská velryba“ je propojena s místním rodákem Karlem Jonášem

„Malešovská velryba“ je propojena s místním rodákem Karlem Jonášem

Malešov – Víte, že pouze dvě muzea v Česku se mohou pochlubit kostrou velryby? Tím prvním je Národní muzeum v Praze a druhým je Muzeum Malešov na Kutnohorsku! V malešovském muzeu je ale kostra vzácnější o skutečnost, že je propojena s místním slavným rodákem Karlem Jonášem.

Historii „Malešovské velryby“ nám objasnil pan Ondřej Slačálek z malešovského muzea: „Velryba vznikla nápadem Pavla Koutského a jsou dva důvody, proč je právě v Malešově. Prvním důvodem je vztah k nálezu pravěké kostry nedaleko od Malešova, což je jediný nález svého druhu v České republice. Tím druhým důvodem je skutečnost, že muzeum je z velké části věnováno Karlu Jonášovi a příběh o Jonášovi a velrybě tak dostává zcela nový rozměr.“ A že jsou malešovští na kostru velryby náležitě hrdí, potvrdil Ondřej Slačálek slovy: „Těší nás exkluzivita muzea, neboť pouze dvě muzea v republice mají kostru velryby – Národní a naše!“

Historie malešovského muzea není dlouhá. Bylo slavnostně otevřeno na konci října 2018, za přítomnosti amerického velvyslance Stephena B. Kinga. Ten zároveň odhalil pamětní desku česko-americkému politikovi, novináři a lingvistovi, malešovskému rodáku Karlu Jonášovi.

Na počátku vzniku muzea byl Ondřej Slačálek. Ten sdělil zastupitelstvu městyse Malešov informací o zájmu americké ambasády na připomenutí malešovského rodáka Charlese Jonase, tedy Karla Jonáše. Ten byl prvním americkým velvyslancem u nás, a byl autorem prvního anglicko-českého slovníku. Všechny nadchla myšlenka, že historie a okolí Malešova by si zasloužilo větší propagaci a zrodil se nápad na zřízení stálé expozice o Malešovsku. Následně malešovští nadšenci založili spolek Muzeum Malešov a uspořádali veřejnou sbírku na podporu projektu. Svůj nápad nakonec přivedli ke zdárnému konci.

V muzeu se dozvíte o historii Malešova, ale také o historii tvrze, bitvě u Malešova, židovské komunitě, dolování, pivovarnictví, místních rodácích, spolcích, přehradě a mnoho dalšího. Ale především, uvidíte na vlastní oči „Malešovskou velrybu!“

Vladimír Havlíček