Kalenická lípa ve Zruči nad Sázavou je stará téměř půl tisíciletí!

Kalenická lípa ve Zruči nad Sázavou je stará téměř půl tisíciletí!

Zruč nad Sázavou – Věříte, že ze starých stromů lze načerpat energii? Potom rozhodně navštivte téměř půl tisíciletí starou Kalenickou lípu na okraji zámeckého parku ve Zruči nad Sázavou!

Stáří lípy, jejíž obvod kmene je 540 centimetrů, výška přes 20 metrů, šířka koruny přes 14 metrů, odhadují odborníci na 470 let. Strom byl pravděpodobně zasazen při nějaké významné události v době, kdy Zruč vlastnil rod Kaleniců. Lípa byla tedy vysazena někdy kolem roku 1550, kdy rod Kaleniců přišel do Zruče. Podle další teorie byla vysazena roku 1561, kdy byla Zruč povýšena na město.

Jisté je, že při založení parku roku 1834 byla lípa již vrostlá a její velikost odpovídala uvedeným rokům. V roce 2005 byla tato dominanta zámeckého parku právem vyhlášena památným stromem. Na lípě byly provedeny dendrologické zásahy, které ale nejsou výrazné a strom si tak zachovává svou přirozenou krásu. Tři metry nad zemí se strom větví a právě ve dvou hlavních větvích jsou šindelem zastřešené dutiny a pro jistotu byla stažena koruna stromu.

Lípa srdčitá, neboli lípa malolistá (latinsky Tilia cordata) byla vždy pokládána za symbol slovanské pospolitosti. Především je ale považovaná za český národní strom a symbol naší státnosti. A právě v těchto dnech, kdy slavíme sto roků od založení Československa, působí Kalenická lípa ve zručském párku dvojnásob majestátně!

Vladimír Havlíček