Dub v Čejkovicích na Čáslavsku udivuje osmimetrovým obvodem kmene

Dub v Čejkovicích na Čáslavsku udivuje osmimetrovým obvodem kmene

Čejkovice/Čáslavsko – Věříte, že vás může strom nabít energií? Přesvědčit vás o tom může dub letní v Čejkovicích, nedaleko Zbýšova na Čáslavsku!

A není to žádný drobeček. Překvapí výškou téměř dvacetitří metrů a obvodem kmene, který je bezmála osm metrů. Díky své výjimečnosti patří mezi nejvýznamnější chráněné památné stromy České republiky. A jeho stáří je také úctyhodné, zasazen byl kolem roku 1470. A podle některých odvážnějších odhadů byl zasazen dokonce v roce 1380, tedy dvacet roků po založení obce.

Přestože v Čejkovicích končí silnice, rozhodně se tady nudit nebudete. Kromě dubu vás zaujme dominanta obce, kterou je dřevěná kaplička sv. Jana Nepomuckého. Postavena byla roku 1898 na protáhlé návsi a kromě zvoničky ji doplňuje kříž s ukřižováním.

Další chloubou obce je místní kovárna. První písemná zmínka o obci je z roku 1360. Patřila k panství Chlum, kterému vládl hrad v sousední stejnojmenné vsi. Původně byla v majetku kláštera sv. Prokopa ze Sázavy. V roce 1463 přešla obec do vlastnictví slavného rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka. Po třicetileté válce zůstaly Čejkovice spolu s celým krajem zcela vypleněné.

Až si budete chtít odpočinout, přijít na jiné myšlenky, navštivte Čejkovice u Zbýšova. Dub letní z patnáctého století vám rozhodně zvedne náladu!

Vladimír Havlíček