FOTO/VIDEO: Staročeská maškara ve Žďárci u Seče se odehrála přesně jako před 20 lety

FOTO/VIDEO: Staročeská maškara ve Žďárci u Seče se odehrála přesně jako před 20 lety

Žďárec u Seče – V dopoledních hodinách v sobotu 19. února mohli obyvatelé Seče, Kraskova, Počátek a Žďárce u Seče slyšet vůz GAZ-69 s hudbou a maskami. Jednalo se o zvací jízdu na maškaru.

Ta začala v pravé poledne s průvodem, který vyšel od kulturního domu. V průvodu nechyběli laufr, Turek, slamák, tanečníci, medvědář, medvědi, strakatí, hasiči, vojáci, myslivci a jako další byli vodník, kominík, šašek, švec a doktor. Celkem průvod čítal na 35 masek. Nejstarší masce starosty bylo 70 let a byla původem z Kraskova.

Průvod prošel obcí a začal pod skálou. Postupně se vracel zpět a obcházel celou vesnicí. Hudba, tanec, panáky, koláčky a koblížky nesměli chybět.

Akce byla zakončena zastřelením medvědů. Ti byli potrestáni za své činy. „Místo, aby v lese pořádek udržovali, tak oni potají lidská obydlí ve Žďárci po nocích navštěvovali, sklepy a spíže vymetali, špek, uzené a jitrnice zcizovali. Lesního hajného neposlouchali, naopak všelijak sprostě mu láli! Jeleny a zajíce často pomlouvali, a malá zaječátka svou chlupatou tlapou strašili! Nechť medvěd Brtník a medvěd Míval pro výstrahu všem, zastřelen je hned, zde přítomným myslivcem!“ zaznělo v rozsudku.

Poté za doprovodu muziky masky medvědy oživí. Celý průvod doprovázela živá hudba, a proto si tuto tradici nenechalo ujít na přibližně 140 návštěvníků za celou dobu.

„Dneska se staročeská maškara odehrála přesně jako před 20 lety. Jen není sníh. Ten byl v roce 2012, a to bylo tehdy -25°C. Ten sníh tomu dodal ještě větší atmosféru. Teď se nedá válet s medvědy na zemi.“ dodává jeden z pořadatelů.

Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník