Čáslavský novoroční ohňostroj byl chválen, ale také kritizován

Čáslavský novoroční ohňostroj byl chválen, ale také kritizován

Čáslav – Ve středu byl na čáslavském Žižkově náměstí odpálen novoroční ohňostroj. Čáslavští slaví příchod Nového roku již tradičně ohňostrojem až v podvečer 1. ledna, aby si rozzářené nebe užily celé rodiny společně s dětmi. Ten letošní patřil podle názoru účastníků k těm nejlepším, také díky dobře zvolenému hudebnímu doprovodu.

Ohňostroj měl obrovský úspěch, což dokazuje zaplněné čáslavské náměstí. Především pro děti jsou tyto akce nezapomenutelné. Pravdou ale je, že jsou stále více slyšet občané, a to nejen v Čáslavi, kteří s ohňostrojem a pyrotechnikou obecně, nesouhlasí. Jejich mottem je: „Normální je nerušit, neznečišťovat a neohrožovat životy ani zdraví spoluobčanů a zvířat“. Argumentují Listinou základních práv a svobod, článek 35, odst. 1), kde se píše, že každý má právo na příznivé životní prostředí. Každoročně dokumentují negativní dopady na domácí i divoká zvířata, ale především na maličké děti a citlivější, či nemocné lidi. V neposlední řadě upozorňují na požáry, poškození majetku a ekologické dopady.

Čáslavští zastupitelé tyto připomínky kvitují, ale zároveň nechtějí omezovat vyznavače pyrotechniky. Proto byl zvolen kompromis a používání zábavní pyrotechniky je na území města Čáslavi zakázáno obecně závaznou vyhláškou, přijatou napříč politickým spektrem. Zákaz obsahuje dvě výjimky. Na Silvestra mohou lidé pyrotechniku používat od 17 hodin do jedné hodiny ranní. Druhá výjimka se týká právě pořádání městského ohňostroje, který zajišťuje radnice.

Po přijetí vyhlášky místostarosta Čáslavi Martin Horský přiznal, že její dodržování je obtížně vymahatelné, přestože na její dodržování bude ve městě dohlížet městská policie. Ale je to vzkaz pro občany, aby k sobě byli ohleduplní. A občané se zachovali zodpovědně. Až na výjimky byl skutečně v Čáslavi mimo vyhrazenou dobu pro používání pyrotechniky klid. Přání zastupitelů se vyplnilo. A jestli bude omezování výjimek z vyhlášky v příštích letech pokračovat, to ukáže společenská poptávka. Je vidět, že v Čáslavi na ní umějí reagovat.

Vladimír Havlíček