FOTO: Města rozsvítila vánoční stromy

FOTO: Města rozsvítila vánoční stromy

Chrudimsko – První adventní víkend byl spojen s předvánoční atmosférou. Města a obce většinou pořádaly pro občany akce s konáním trhů a rozsvěcením vánočních stromů. Kulturní programy se nekonaly jenom v níže napsaných městech, ale není v lidských silách být všude.

Seč – Na Seči se v sobotu 30. listopadu konal vánoční jarmark, který odstartoval odpoledne. Prodejci nabízeli vánoční sortiment, uzeniny, dekorativní předměty a pamlsky. Občerstvení jako grog nebo svařák bylo možné zakoupit u stánků hasičů. Během odpoledne vystupoval několikrát dětský sbor při ZS Seč na krytém pódiu. Před rozsvěcením stromu se ujal slova starosta města Marcel Vojtěch, kterého pak po rozsvěcení stromu vystřídal Vladimír Hron.

Video z vánočních trhů v Seči připravujeme.

Ronov nad Doubravou – V Ronově nad Doubravou se též konaly vánoční trhy. Tam byl stánkový prodej zahájen od 13 hodin. Stánkaři nabízeli návštěvníkům svařák, grog, domácí sýry, medoviny, punč, cukrovou vatu, trdelníky, ozdoby a další. Odpoledne se v kostele sv. Vavřince konaly dva koncerty. Rozsvěcení stromu proběhlo v půl páté večer. Smíšený pěvecký sbor Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou pak v kostele zazpíval Rybovu Českou mši vánoční.

Třemošnice – Vánoční program začal v Třemošnici vernisážní výstavou „Netradiční vánoční stromek“ v městské galerii. Během odpoledne se konaly vánoční trhy, kde si rovněž návštěvníci mohli zakoupit vánoční a dekorativní předměty. K občerstvení nechyběla vynikající čočková polévka. Hasiči nabízeli tradiční předvánoční zahřívací nápoje jako grog, punč, svařák či čaj.

Od 16 hodiny se konal na připravené stage koncert zpěvačky Anny Julie Slováčkové s kapelou Aura. Všichni netrpělivě čekali na 17 hodinu, kdy je zvykem rozsvěcení vánočního stromu. Slova se na pódiu ujal starosta města Miroslav Bubeník, a popřál občanům klidné prožití vánočních svátků. Pak začal odpočet a slavnostní rozsvícení stromu, kdy se davem neslo „Jéé, to je krásné!“.

Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník