Kiwi sklízejí také čáslavští zahrádkáři.

Kiwi sklízejí také čáslavští zahrádkáři.

Čáslav – „Kiwibraní“ nejen u čáslavských zahrádkářů v těchto dnech vrcholí! Není to omyl nebo dokonce vtip? Není. Jedná se totiž o sběr takzvaných minikiwi, nazývaných také angreštové kiwi, latinsky Actinidia arguta. Fotografie pocházejí z Jetelové ulice, kde jsou kiwi v plné konzumní zralosti. Ideální je nechat je přejít prvními mrazíky. Nebudou sice lahodit oku, ale budou chutnější, protože zesládnou. 

Aktinídie, tedy minikiwi pochází z východní Asie a tím je dáma odpověď na otázku, proč u nás nevymrzne. Vydrží totiž mrazy až do -25°C. V posledních letech byly dokonce vyšlechtěny kultivary, které krátkodobě vydrží až -32°C. Dalším pokrokem bylo vyšlechtění samosprašných rostlin, takže není nutné u rostlin samičích pěstovat samce, který neplodil, ale pouze opyloval.

Aktinídie je opadavá dřevnatějící ovíjivá liána, listy má pilovité, protáhle vejčité až srdčité, sytě zelené. Květy jsou bílé, vonné, vykvétají až při plném olistění v červnu. Rostliny jsou buď dvojdomé – samičí rostliny vyžadují opylení samčí rostlinou, nebo samosprašné. Plody jsou drobné zelené, nebo červené a dozrávají od konce září až do listopadu. Rostlina je velmi bujná, a pokud ji necháme volně růst, může dosáhnout výšky 5 až 8 m. Potřebuje oporu, podobně jako vinná réva. Půdu vyžaduje slabě kyselou, polohu na slunci nebo v polostínu. Řez provádíme v předjaří, na přelomu února a března. Pokud jsou výhony bujné, můžeme je zakrátit i v průběhu vegetace, nejlépe v polovině léta. Kořenový systém aktínidií je uložen poměrně mělce pod povrchem. V létě, zvláště při dlouhotrvajícím období sucha je proto potřeba rostliny často zalévat. Jako doplněk zálivky se doporučuje mulčování, které podstatně omezuje ztráty půdní vody.

Aktinidie je odolná liána vhodná pro pokrytí pergol, treláží nebo sloupů. Plody je možné konzumovat v čerstvém stavu nebo je zpracovat zavařováním či sušením. Také je možné zpracování na džem nebo marmeládu. Plody není nutné loupat. Minikiwi má šťavnatou dužinu s vysokým obsahem vitamínu C a hořčíku. Barva dužiny může být zelená nebo u méně známých čínských odrůd zlatá. Slupka je kožovitá s drobnými chloupky. Konzumace má pozitivní vliv na látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje zrak.

Minikiwi se díky nově vyšlechtěným mrazuvzdorným a samosprašným kultivarům pomalu dostává na naše zahrádky. A je to dobře. Co se týče chuti, nemá totiž konkurenta!

Vladimír Havlíček