V Přelouči vytáhli na věž vola, aby spásl trávu, při tom ho oběsili!

V Přelouči vytáhli na věž vola, aby spásl trávu, při tom ho oběsili!

Přelouč – Přeloučští vytáhli na věž vola! Radní se tak chtěli zbavit rostoucí trávy na městské věži. Přivedli vola, kterému uvázali kolem krku lano a táhli ho nahoru. Když ho ale vytáhli k zelené travičce, k údivu přihlížejících, si jí ani nevšiml. Bodejť by ne, než ho totiž stačili dostat na střechu, vůl se uškrtil! Vyplazený jazyk toho byl jasným důkazem.

Ale teď vážně. Tato pověst se traduje od konce patnáctého století a Přeloučští by na ní raději zapomněli. Vždyť se jím měšťané z jiných měst po staletí smáli. To ale rozhodně nevadilo partě, která tuto pověst chtěla znovuvskřísit a v roce 1991 ji zrekonstruovala. Jeden z aktérů, inženýr Pavel Kudláček z místního muzea, akci popsal: „Před školu, z jejíž věže bylo na kladce spuštěno lano, přijel valník s volem. Chasníci za povzbuzování přítomných diváků na krk vola uvázali lano a začali ho vytahovat nahoru.“ A jak skončila celá rekonstrukce? Na to odpovídá Pavel Kudláček: „Diváci se samozřejmě nedočkali trápení nebohého zvířete, vždyť do výšky byla za velkého veselí vytažena pouze jeho atrapa!“

Tato rekonstrukce se ale další roky již neopakovala. Prý by to vrhalo špatný obraz na město, tvrdili někteří místní radní, kteří se báli, že Přelouči budou lidé říkat Kocourkov. Dnes tyto obavy již naštěstí nikdo nesdílí, naopak se Přeloučští touto recesistickou akcí hodlají i do budoucna zviditelňovat.

Tahání vola na věž spojili s masopustem, který se do Přelouče vrátil po sto letech. Průvod s hudbou vyrazil z Václavského náměstí na náměstí Masarykovo. Přitom došlo k „incidentu“. Medvěd, který tušil, že bude na náměstí za své rošťárny zastřelen, cestou strachy zkolaboval. K životu ho přivedlo až několik doušků rumu, které mu podala pohotová zdravotnice, a tak mohl průvod pokračovat před radnici.

Před radnicí ale na nehodného medvěda stejně došlo. Byl vydán pokyn k jeho ztrestání za napáchané hříchy. Marně vystrašený medvěd utíkal, marně se schovával za místní občany, myslivec ho nakonec dohnal na pódium, kde ho nemilosrdně skolil. Problémy s ochránci přírody však nebudou. Medvěda se k velké radosti dětí podařilo zachránit. A jak? Samozřejmě zase rumem!

Poté následovalo vytahování vola, vlastně jeho atrapy. Zahrála masopustní kapela, pro hladové byly připraveny stánky s občerstvením, největší zájem byl o zabíjačkové speciality. A obavy z ostudy, kterou mají Přeloučští údajně přes pět set let? Tak ty rozhodně nemají. Jsou hrdí na svého býložravce. Ostatně, které město se může pochlubit tak bizarní pověstí?

Vladimír Havlíček