Nejen Čáslavští požadují tzv. „tichý ohňostroj“

Nejen Čáslavští požadují tzv. „tichý ohňostroj“

Čáslav – V úterý byl na čáslavském Žižkově náměstí odpálen novoroční ohňostroj. Čáslavští slaví příchod Nového roku již tradičně ohňostrojem ne o půlnoci, ale až v podvečerních hodinách následujícího dne. Důvodem je, aby si rozzářené nebe užily také děti. V podvečerní hodinu se tak můžou zúčastnit celé rodiny společně.

Letošní čáslavský ohňostroj se zařadil mezi ty nejlepší v posledních letech. Pravdou ale také je, že nejen v Čáslavi se tato akce, především na sociálních sítích, stává terčem kritiky. Podle kritiků jsou do vzduchu vyneseny částečky prachu s mnoha toxickými kovy a chemikáliemi. Ale především je ohroženo zdraví citlivých lidí a zvířat, především pejsků a čubiček. Podle ochránců přírody zahubí ohňostroje také mnoho ptáků. V neposlední řadě hrozí požáry a poškození majetku.

Jaké je řešení a je vůbec nějaké? Jednou z možností je takzvaný „tichý ohňostroj“, který je až padesátinásobně tišší a dá se srovnat s hlukem nastartovaného auta. Tato varianta se v západní Evropě používá stále více pod názvem „barokní ohňostroj“. Jedná se o málo hlučné, přízemní světelné efekty. Jsou používány gejzírové řady, různé druhy japonských sluncí, stříbrný déšť a bengálské ohně, samozřejmě za zvuku rozumně hlasité hudby. Ještě radikálnějším řešením jsou pouze laserové show, které jsou pro životní prostředí mnohem příznivější.

Historie ohňostrojů je dlouhá. Poprvé se objevily ve starověké Číně. V Čechách se pořádaly již za vlády Rudolfa II. Habsburského. A baví lidi po celém světě dodnes, stejně tak jako v Čáslavi. Zaplněné náměstí Jana Žižky z Trocnova tuto skutečnost potvrdilo.

Zkusme se však zamyslet nad argumenty kritiků a pokusit se příští rok o variantu ohleduplnější k přírodě a živým bytostem. I za cenu menší velkoleposti. A že čáslavská radnice naslouchá občanům, chová se ekologicky a je flexibilní, se potvrdilo při rozsvěcení vánočního stromu. V původním programu bylo zakomponováno vypouštění balónků s přáními Ježíškovi. Z důvodu nesouhlasu části veřejnosti, bylo od tohoto záměru odstoupeno. Plnohodnotnou náhradou byl pohádkový ježíškovský pošťák, který dopravil přáníčka Ježíškovi. Děti zapsaly na kartičky přání a pošťák potvrdil převzetí dopisu pro Ježíška speciálním vánočním razítkem. Při zpěvu koledy děti Ježíškovi zamávaly, životní prostředí bylo ušetřeno a hlavně byla zachována radost dětí. Najdou Čáslavští odvahu a připraví jako první v regionu v příštím roce tzv. „tichý ohňostroj“?

Vladimír Havlíček