Sváťa Karásek, legenda undergroundu, zazpíval v Čáslavi

Sváťa Karásek, legenda undergroundu, zazpíval v Čáslavi

Čáslav – Svatopluk “Sváťa” Karásek, zpívající evangelický farář, legenda československého undergroundu, zazpíval se svojí skupinou “Svatopluk” v Čáslavi. Akce proběhla za podpory města Čáslav k 100. výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

Do kostela rocková hudba nepatří, je to totiž dílo ďábla! A jejím prostřednictvím svádí Satan ovečky z cesty! A už vůbec jí nesmí zpívat farář s odejmutým státním souhlasem a chartista Karásek! Ten patří do kriminálu, stejně si tam už odseděl osm měsíců v rámci tzv. případu Plastic People of the Universe. A tleskat v kostele? Tak to ani náhodou!

Vyděsily vás předcházející věty? Zbytečně. Nic z toho totiž naštěstí už nějakou dobu neplatí. Mohli se o tom přesvědčit návštěvníci čáslavského koncertu skupiny Svatopluk v místním evangelickém kostele. Rocková hudba v tomto prostoru umocňuje texty zpívajícího faráře, kterému nikdo neřekne jinak, než Sváťa. A že má odejmutý státní souhlas k výkonu duchovenské služby? Tak to už také dávno neplatí. Za své morální postoje ho dokonce ministr kultury jmenoval Rytířem české kultury. A jak je to s tím tleskáním? Tak to je naopak vítáno.

Vystoupení zahájila čáslavská farářka Drahomíra Dušková Havlíčková, která připomněla význam oslav. A během koncertu došlo také k překvapení. Vystoupil a zazpíval totiž dávný Sváťův přítel, anglický překladatel a hudebník Gerald Turner, zvaný Jerry.

Osudy zpívajícího faráře, který byl za svoje názory perzekuován Státní bezpečností, týrán při výsleších a nakonec byl donucen k emigraci, jsou dobře známy. Přesto si nikdy nestěžoval, ale naopak se snažil pomáhat ostatním, jak u nás, tak v zahraničí.

Poděkování za zorganizování koncertu patří všem organizátorům podařené akce a především Sváťovi Karáskovi s kapelou, člověku, který se nikdy nesklonil před zlem. Vážný tón si na závěr odlehčíme výrokem jednoho mladého posluchače: „Ty jo, voni hrajou jako Kabáti, akorát s lepšími texty!“

Vladimír Havlíček