Také v Semtěši u Čáslavi se dochoval protiokupační nápis

Také v Semtěši u Čáslavi se dochoval protiokupační nápis

Semtěš/Čáslav – 50 roků starý protiokupační nápis na betonové zdi v Jeníkovské ulici v Čáslavi, o kterém jsme informovali, vzbudil obrovský zájem. Ale není jediný, další nápis se dochoval v Semtěši!

Ale začněme od začátku. O čáslavském nápisu podal svědectví pan Pavel Dočekal: „Je to neuvěřitelné, ale u Kauflandu se dochoval jeden nápis, jen je dnes opět zakryt. Je to taková betonová zeď, nyní na ní jsou bilboardy a je vidět jen jedno písmeno. Další písmena jsou za bilboardy dodnes čitelná.“

Po zveřejnění fotografií torza nápisu se ozval majitel zdi pan Martin Černý s komentářem: „Ano, je to náš plot a ten nápis je skutečný a barva drží skvěle. Před rokem 1989 se čas od času objevil soudruh, že by bylo dobré nápis odstranit. Otec vždy odpověděl, že to s tím prostě koupil, a když se to někomu nelíbí tak ať to zlikviduje sám. Bylo to vidět celá léta.“ Možná by se to dalo nazvat jako „malé – velké“ hrdinství pana Černého staršího.

Ale vraťme se k nápisu semtěšskému. Informovala nás o něm paní Lenka Bochníčková: „V Semtěši, na zdi nad hřbitovem, je dodnes čitelný nápis SE SVOBODOU ZA SVOBODU.“ Nápis je zelený a nechá se ještě přečíst, ale za pár roků už zůstanou jen fotografie a vzpomínky.

Je s podivem, že se 50 roků staré nápisy dochovaly. Přežily normalizaci, kdy se likvidovala každá stopa na „bratrskou“ pomoc přátel, jak se eufemisticky označovala brutální okupace. A přežily také klimatické vlivy padesáti let. Dnes jsou němými svědky hrdinství a vlastenectví jedněch a zbabělosti a bezpáteřnosti jiných.

Vladimír Havlíček