Také čáslavská synagoga se otevře v rámci Dne židovských památek

Také čáslavská synagoga se otevře v rámci Dne židovských památek

Čáslav – Také čáslavská synagoga bude otevřena v neděli 12. srpna 2018 od 11 do 17 hodin v rámci Dne židovských památek.

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude otevřeno více než padesát vybraných židovských památek. Návštěvníci budou moci zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.

V minulých letech svatostánkem neúnavně provázel její dlouholetý správce pan Karel Langšádl. Letos je přichystáno překvapení. Provázet bude člověk nejpovolanější, pedagog a spisovatel Marek Lauermann. Je totiž autorem či spoluautorem knih Dějiny Židů v Kutné Hoře, Židé v Čáslavi a Uhlířských Janovicích – Zapomenutí sousedé, Přepsali se a tak jsem tady – Příběh Dagmar Lieblové, Rozetřít věčnost na barvy – obrázky ze života Židů na Kutnohorsku, Židé na Kutnohorsku – osídlení na kutnohorském venkově a dalších. Některé z nich bude možné zakoupit během prohlídky čáslavské synagogy.

Ale nechme mluvit Marka Lauermanna: „Zvu vás do synagogy v Čáslavi při příležitosti Dne židovských památek. A já, coby milý průvodce po historii této úžasné stavby Wilhelma Stiassnyho, se těším na všechny milovníky krásné secesní architektury i zájemce o dějiny Židů na Kutnohorsku!“

Vladimír Havlíček