Sečská přehradní nádrž ukázala dno!

Sečská přehradní nádrž ukázala dno!

Seč – Sečská přehrada ukázala dno! Důvodem nebylo sucho, ale nutnost opravit hráz. Připomeňme si na fotografiích a videích zajímavé záběry, které jsou z předloňského roku.

Rekordně nízkou hladinu za posledních 25 roků bylo možné vidět na přehradní nádrži Seč v roce 2016. Otužilci mohli dokonce přejít několik desítek metrů vodou z protějšího břehu na ostrov bez plavání. Podobná situace byla před čtvrtstoletím. Ještě méně vody bylo roku 1950, kdy byla přehrada vypuštěna kvůli zpevnění rozpadající se stěny pod hradem Vildštejnem.

Přehrada Seč byla vybudovaná v letech 1924-34 na řece Chrudimce. Její zděná hráz ze žulových bloků je dlouhá 165 metrů a vysoká 42 metrů, šířka hráze v koruně je 6,8 metrů, zadržuje 22,1 milionů metrů krychlových vody. Vznikla především jako ochrana proti častým povodním, slouží také k vodárenským a rekreačním účelům. K vodní elektrárně vybavené Francisovou turbínou vede dřevěný povrchový přivaděč. Vyrovnávací nádrž Seč II. byla postavena o několik let později, přesně v letech 1941-1947.

Vladimír Havlíček