V Čáslavi si připomněli rodný dům Rudolfa Těsnohlídka, autora Lišky Bystroušky

V Čáslavi si připomněli rodný dům Rudolfa Těsnohlídka, autora Lišky Bystroušky

Čáslav – Výročí narození autora Lišky Bystroušky si připomeneme prostřednictvím informačního panelu v parku u Podměstského rybníku, na místě připomínající jeho rodný dům.

Autorem panelu je známý čáslavský umělec František Tesař a připomíná nám nelehký osud tohoto novináře, fejetonisty a spisovatele.

Těsnohlídkův rodný dům byl zbourán na počátku osmdesátých let minulého století při budování sídliště „Žitenická“. To bylo postaveno mezi dnešními ulicemi Žitenická a Těsnohlídkova a je to v podstatě urbanistická „jizva“ v historickém centru Čáslavi. Dnes se odborná a laická veřejnost shoduje v názoru, že zbourání tohoto soliterně stojícího domu bylo chybou. Muzeum autora Lišky Bystroušky by v jeho rodném domě jistě bylo chloubou nejen Čáslavi, ale celého regionu (Autor tohoto článku navštívil dům těsně před demolicí. Stav domu nebyl dobrý, ale nebyl tragický).

Rudolf Těsnohlídek – překladatel, prozaik, básník a žurnalista se narodil 7. června 1882 v Čáslavi, kde měl jeho otec malé hospodářství. Zároveň však vykonával i funkci místního rasa, čili pohodného (chytal a utrácel toulavé psy), což u jeho syna vedlo kvůli mnoha posměškům ke značné plachosti a pocitům marnosti a vyloučení. Život ukončil sebevraždou 12. ledna 1928 v Brně.

Zanechal nám tradici, která je dodnes udržována. Na jeho popud byl totiž rozsvícen 13. prosince 1924 na brněnském Náměstí svobody Strom republiky a tato tradice se postupně rozšířila i do ostatních měst. Těsnohlídka k tomu pohnula událost, kdy s přáteli, s malířem Františkem Koudelkou a úředníkem Josefem Tesařem na procházce v lese našli opuštěné malé děvčátko, které bylo téměř zmrzlé a které odnesli na četnickou stanici. Z podnětu Rudolfa Těsnohlídka a na základě nálezu tohoto odloženého dítěte, byla vytvořena tradice vánočních Stromů republiky, k podpoře opuštěných a potřebných dětí jako každoroční charitativní akce.

Autorům panelu patří poděkování za připomínání čáslavských stop Rudolfa Těsnohlídka. Chybu našich předků při demolici domu napravit nelze. Lze ale připomínat dílo a osud tohoto čáslavského spisovatele a to se v Čáslavi úspěšně daří.

Vladimír Havlíček