David Rath se pokusil pošpinit památku Milady Horákové

David Rath se pokusil pošpinit památku Milady Horákové

Čáslav/Praha – Pošpinit památku Milady Horákové se pokusil bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath. Podle jeho vyjádření se jejich osudy podobají v zneužití justice k likvidaci nepohodlné osoby a jejímu odstranění z politické scény.

27. června, v den šedesátéhoosmého výročí popravy Milady Horákové, Rath prohlásil: „Kdybych žil v době Milady Horákové, s velkou pravděpodobností bych dopadl stejně.“

Důvodm prohlášní exhejtmana bylo vyhlášení rozsudku v kauze údajných korupčních manipulací s veřejnými zakázkami. Rath byl nepravomocně odsouzen, stejně jako před třemi lety, k trestu odnětí svobody v trvání 8,5 roku.

Na naší současnou justici můžeme mít názor více či méně kritický. Nemusíme připomínat její pomalost, klientelistické vazby, mnohdy korupční jednání těch, kteří mají hájit právo. Jedno jí ale upřít nemůžeme. Přestože je cesta ke spravedlnosti někdy trnitá, lze spravedlnosti dosáhnout. Tu možnost ale rozhodně neměla Milada Horáková, žena zavražděná na pokyn sovětských poradců při vykonstruovaném procesu v padesátých letech minulého století.

Skutečnost, že se David Rath hájí všemi možnými prostředky je nejen logická, ale také legitimní. Ale přirovnáním procesu své kriminální kausy s politickou vraždou doktorky Milady Horákové se vyřadil ze společnosti slušných lidí.

Vladimír Havlíček, foto ČTK