Čáslavský kostelní Betlém je přístupný ve dnech bohoslužeb

Čáslavský kostelní Betlém je přístupný ve dnech bohoslužeb

Čáslav – Adventní a vánoční čas má svoje kouzlo, každoročně se opakují rituály, mezi které patří například návštěva kostelů, bez ohledu na skutečnost jestli jsme, nebo nejsme věřící.

 A jedním z takových rituálů je prohlídka kostelního betlému, jesliček. Je to zážitek nejen pro děti, ale i pro nás dospělé, protože alespoň na chvíli se vracíme do dětství, na moment si připomínáme chvíle, kdy i my jsme se svými rodiči či příbuznými obdivovali jesličky, mnohdy ty samé. A uvědomíme si, jak čas „pádí“, jeho relativnost, pomíjivost a nevratnost. Někdo přemýšlí, jak zastavit čas, jiní se radují nad svojí nesmrtelností, která pokračuje v dětech, ve vnoučatech ….

Je to přirozený řád či běh světa, a aby dál pokračoval, musí se rituály opakovat, aby u těch jesliček stály další a další generace. U rodin, které rezignují na tradice, nemůžeme čekat jejich pokračování, přerušením kontinuity nastává dříve či později vykořenění, se všemi důsledky pro rodinu a celou společnost.

A proto ani letos nechybí v Čáslavi žádná z tradičních akcí, spojená s Vánocemi a koncem roku. Jednou z takových akcí je možnost prohlídky kostelního betlému v děkanském kostele sv. Petra a Pavla ve dnech bohoslužeb. Je tak dán prostor k tichému rozjímání, adoraci. Prožijte vánoční čas v klidu, v pohodě a v radosti.

Vladimír Havlíček