FOTO: Hasiči cvičili v Lovětínské rokli

FOTO: Hasiči cvičili v Lovětínské rokli

Třemošnice/Podhradí  – V pátek 13. prosince po 9. hodině vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Seč a dobrovolná jednotka z Třemošnice k záchraně zavalené a zraněné osobě v údolí Lovětínské rokle. Takový byl námět taktického cvičení. Cvičení veleli z HZS Seč Michal Karlík, z JSDH Třemošnice Michal Komárek. Na správné postupy dohlížel velitel stanice Seč Bohuslav Šulc ml.

Hasiči dorazili na místo k Lovětínské rokli. Přesná poloha zraněné osoby nebyla známa, jen že se nachází blízko turistické trasy, a tak hasiči s vybavením vyrazili do údolí. Osoba se nacházela přibližně 350 metrů od silnice, zaklíněná pod spadlým stromem, s otevřenou zlomeninou pravé dolní končetiny a ruky s úrazem hlavy. Té byla hned poskytnuta neodkladná první pomoc a zajištěn tepelný komfort figuranta.

Za použití vzduchových nízkotlakých vaků a klínů nadzvedli břemeno (strom), a osobu vyprostili s pomocí páteřové desky, následně umístili do vakuové matrace a do transportní vany. Tím byla osoba připravena pro transport k vozidlu ZZS. Alternativním postupem vyproštění osoby bylo použito nástroje Hooligan a dřevěných klínů.

Závěrem proběhlo vyhodnocení cvičení, kde se sem tam nějaká malá chybička vyskytla. Právě proto se konají taktická cvičení, kde je čas na opravu chyb a následného shrnutí.

Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník