Dětství si připomenete v uhlířskojanovickém muzeu hraček

Dětství si připomenete v uhlířskojanovickém muzeu hraček

Uhlířské Janovice – Chcete se dostat do pohádky? Nebo alespoň zavzpomínat na bezstarostné dětství? Tak to rozhodně musíte navštívit Muzeum historických kočárků, panenek a pokojíčků v Uhlířských Janovicích! A že se budou v záplavě panenek nudit „páni kluci“? Tak to určitě nehrozí! Tolik medvídků totiž neviděli snad za celý život.

Celá expozice vznikla sběratelskou činností manželů Balýových, kteří se chtěli podělit o svůj koníček a návštěvníkům připomenout dětství našich babiček a dědečků. Muzeum je věnované nejen historickým kočárkům, ale také panenkám a medvídkům, domečkům pro panenky, oblečkům a dalším hračkám z dob dávno minulých i nedávných.

Muzeum je umístěno v prostředí prvorepublikového měšťanského domu. Expozice tak vynikne v interiéru dětství našich babiček. „Kromě kočárků a nejrůznějších hraček můžete vidět dobový nábytek, vybavení domácnosti, dámské elegantní modelové oděvy, tiskoviny a mnoho dalších zajímavých exponátů,“ říká Alena Balýová, majitelka a kurátorka muzea v jedné osobě. Během prohlídky tří pater „nabitých“ hračkami se rozhodně nebudete nudit. V přízemí jsou umístěny exponáty z doby poválečné až do roku 1970. První patro mapuje období vzniku domu, tedy čtyřicátá léta minulého století. Ve druhém patře jsou hračky nejcennější, tedy z období po první světové válce. Všechny pokoje jsou zachovány v původním rázu.

O kočárky a další hračky mají zájem také filmaři. Potvrzují to slova Aleny Balýové: „Naše kočárky jste mohli vidět v muzikálu Děti ráje a v seriálu První republika. Také si zahrály v seriálu Vyprávěj, ve filmu Lidice, v pohádkovém muzikálu V peřině a v dalších filmech. Někdy ani sami nevíme, do jakého filmu si filmaři kočárky půjčují.“

Je příjemné ponořit se do prostředí, které známe jen z vyprávění či filmů pro pamětníky. Připomenout si jaké to bylo, když byli dětmi naši rodiče a prarodiče, anebo my starší. To vše je možné zažít v uhlířskojanovickém muzeu hraček.

Vladimír Havlíček