Čáslavského generála Františka Moravce připomněla v Brně Jindra Svitáková

Čáslavského generála Františka Moravce připomněla v Brně Jindra Svitáková

Čáslav – Činy a hrdinství čáslavského rodáka, brigádního generála Františka Moravce, byly připomenuty na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Centrum české historie ocenilo výstavou, nazvanou Operace Anthropoid, podíl generála Moravce na jejím naplánování. Výstavu si prohlédl mj. ministr obrany Lubomír Metnar.

„Operace Anthropoid byl krycí název diverzní operace, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. K té došlo 27. května 1942 v Praze. A právě František Moravec měl na jejím naplánování velký podíl,“ konstatovala spoluzakladatelka Centra české historie a autorka projektu výstavy Jindra Svitáková.

Centrum české historie se zaměřuje na poznávání novodobé české historie a šíření faktů o tomto období mezi širokou veřejností. Zvláštní důraz věnuje výchově a vzdělávání dětí a mládeže v oblasti české historie. Podporuje zdravý patriotismus, aby občané České republiky byli hrdí na svou vlast a byli si vědomi, že žijí v zemi, která má bohaté tradice a významné osobnosti.

František Moravec byl legionář, důstojník Československé armády a především šéf zpravodajské služby. Je považován za autora plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Narodil se 23. července 1895 v Čáslavi, zemřel 26. července 1966 ve Washingtonu. Jeho jméno nese skupina speciálních sil Armády ČR. Vojenské zpravodajství uděluje čestnou medaili s jeho jménem k ocenění svých příslušníků.

V letošním roce se při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, v čele s  brigádním generálem Františkem Moravcem do Velké Británie, v Čáslavi konalo celodenní odborné kolokvium. Hrdinové, kteří úspěšně provedli atentát na Heydricha, postavili Československo jednoznačně na stranu vítězů II. světové války. Patří mezi ně také čáslavský rodák František Moravec.

Vladimír Havlíček