Fotografie z konce války v Čáslavi nutí k zamyšlení

Fotografie z konce války v Čáslavi nutí k zamyšlení

Čáslav V těchto dnech si připomínáme osvobození nejen Čáslavi, ale celé naší vlasti a porážku hitlerovského Německa a jeho spojenců. Konec války si připomeňme prostřednictvím vzácných fotografií, které byly pořízeny při osvobozování Čáslavi a jejichž originály jsou uloženy v Městském muzeu Čáslav.

Na fotografiích je zachycena atmosféra při průjezdu Rudé armády městem, kdy Čáslavané a Čáslavanky srdečně vítali své osvoboditele. Dokumentují nejen vděk svým osvoboditelům, ale také čáslavské reálie, které se výrazně změnily, nebo již neexistují.

Sovětským vojákům a československému odboji jsme vděčni za osvobození od fašismu a nacismu. Je třeba také připomínat osvobození západních Čech vojáky americkými. Skutečnost, kdy byly zásluhy jedné, nebo druhé strany zmenšovány či zveličovány, se nesmí opakovat. Vděčnost za osvobození od fašismu a nacismu není závislá na národnosti či politické příslušnosti.

Příčiny a důsledky druhé světové války je třeba připomínat nejen z úcty k obětem a hrdinům tohoto největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, ale také jako varování před těmi válečnými „jestřáby“, kteří se snaží vyvolávat války nové, ještě krutější. Fotografie z konce války v Čáslavi k tomu přímo vybízejí!

Vladimír Havlíček