Největší sekvojovce v ČR rostou v Ratměřicích

Největší sekvojovce v ČR rostou v Ratměřicích

Ratměřice – Chcete vidět největší stromy planety a nechce se vám do Sierry Nevady v Kalifornii, odkud pocházejí sekvojovce, zvané „mamutí stromy“? Nemusíte ani opustit Středočeský kraj, stačí zajet do Ratměřic na Benešovsku!

Dva sekvojovce v ratměřickém parku, na polovině cesty mezi Voticemi a Louňovicemi pod Blaníkem, zde pyšně rostou již 160 let. Ze Sierra Nevady je hrabě Otto Chotek přivezl jako třináctileté.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) v Kalifornii dorůstá do výšky téměř 100 metrů a dožívá se stáří až 3000 let. Ratměřické exempláře takových rozměrů nedosahují, přesto jsou výškou přes 45 metrů největší v České republice. Budete-li mít štěstí, najdete pod stromy pět až sedm centimetrů dlouhé, silně zdřevnatělé, šišky. Semenáčky z těchto šišek tvoří pravděpodobně většinu populace sekvojovců v českých zemích.

Chcete vidět stromy, u kterých si mohla jako dítě hrát hraběnka Žofie Chotková, která byla se svým manželem arcivévodou Františkem Ferdinandem zastřelena v Sarajevu? Tak to musíte do Ratměřic na Podblanicku!

Vladimír Havlíček