Aleš Christ přednášel o čáslavském četnictvu

Aleš Christ přednášel o čáslavském četnictvu

Čáslav – „Četnictvo města a okresu Čáslav“ byl název přednášky magistra Aleše Christa z muzea Policie ČR Praha, kterou zorganizoval „Klub rodáků a přátel města Čáslavě“ v aule Gymnázia a SOŠPg Čáslav.

Posluchači se přesvědčili, že pořadatelé pozvali odborníka na „slovo vzatého“. Těžko by jinak hledali rodilého Čáslaváka tak dobře znalého místních poměrů, absolventa vojenské školy, který pracoval jako profesionální voják, poté policista a kariéru završil v muzeu Policie České republiky v Praze. A navíc se celý život zajímá o historii.

Podle magistra Christa si člověk již odpradávna chránil vlastní majetek a není tomu jinak ani dnes. Tuto činnost neprovozují jenom soukromé bezpečnostní agentury, ale především státem vytvořené ozbrojené složky. A právě četnictvo na Čáslavsku v historii sehrálo významnou roli, hlavně v době, kdy Čáslav byla okresem. A především na tuto historii se přednášející zaměřil.

Aleš Christ v Čáslavi již nebydlí, ale rád se do ní vrací. A místními je vítán. Málokdo by totiž dokázal namíchat „koktejl“, jehož ingredience jsou znalost místa, historické vědomosti, muzejní zkušenosti a celoživotní práce v bezpečnostních složkách!

Vladimír Havlíček