Repliku císařské koruny Karla IV. vystavili v Kutné Hoře

Repliku císařské koruny Karla IV. vystavili v Kutné Hoře

Kutná Hora – Císařská koruna Karla IV., respektive její dokonalá replika od mistra Jiřího Urbana, to bylo největší „lákadlo“ Dne Středočeského kraje a Dne vzniku samostatného československého státu.

Připomeňme si oslavy, které proběhly v Galerii Středočeského kraje, kde byl vstup do celého objektu za symbolickou jednu korunu. Přístupná byla stálá expozice Stavy mysli, dále velkoformátové tušové kresby se zvířecími motivy Dany Sahánkové, kresbostřihy Doroty Sadovské a pro obdivovatele grafiky malíři Jiří Anderle a Šimon Brejcha.

Dále byla možná prohlídka Českého muzea stříbra, taktéž za symbolickou jednu korunu. Přístupné byly všechny stálé expozice a dočasné výstavy muzea v objektech Hrádek, Tylův a Kamenný dům.

Kromě vystavení císařské koruny Karla IV. proběhla na Hrádku burza knih a před Hrádkem staročeský jarmark. Ten nabídl zvěřinové klobásy, domácí pivo, kaštanovou zmrzlinu a další gurmánské speciality.

Největší zájem byl samozřejmě o císařskou korunu, která je součástí výstavy Lucemburkové na českém trůně. Je to vůbec první replika vytvořená v Česku. Turnovský šperkař a zlatník Jiří Urban na ní se svými spolupracovníky pracoval po celý rok. Je ve stříbře a zlacená, stejně jako originál, ale na rozdíl od replik v zahraničí v ní nejsou použity skleněné náhražky, ale originální drahé kameny. Na koruně je 82 kamenů a přes 100 perel. Jiří Urban v minulých letech vytvořil dvě jiné koruny spojené s Karlem IV. Tou první byla císařská Svaté říše římské a tou druhou česká svatováclavská. A tu třetí, nejsložitější, jsme mohli vidět v Kutné Hoře!

Vladimír Havlíček