Pramen sv. Vojtěcha u Kutné Hory fascinuje geniem loci

Pramen sv. Vojtěcha u Kutné Hory fascinuje geniem loci

Kutná Hora – Každý z nás asi zná nějakou studánku nebo pramen, který nám dodává energii, dobrou náladu. Většinou to jsou místa, kde došlo k zázračnému uzdravení, někomu se zjevila Panna Marie. Rádi na takových místech meditujeme a přitom popíjíme studenou vodu. Já takové místo znám. Je to pramen sv. Vojtěcha.

Přestože je to pro Kutnohořany známé místo, mě nepřestává fascinovat svým geniem loci, kouzlem místa. Cítím zde silné bioenergetické pole, odcházím doslova nabitý energií. Pramen je asi tři kilometry jihozápadně od Kutné Hory v polích, mezi obcemi Přítoky a Bylany. Vedle stojí překrásná kaple sv. Vojtěcha z roku 1892 s barokní sochou sv. Vojtěcha z první poloviny 18. století. Z kaple vyvěrá pramen, který v patnáctém století zásoboval šestnáct kašen v Kutné Hoře pitnou vodou. Voda tekla dřevěnými rourami a v jednom místě vodovod překonával údolí pomocí akvaduktu, který zde stojí dodnes.

Přestože v minulých letech bylo místo neudržované a zarostlé, dnes je „perlou“ Kutné Hory. Můžou za to dobrovolníci, především z občanského sdružení Denemark. V minulých letech toto kouzelné místo doslova „vyšperkovali“. K ochraně pramenu zde mj. vztyčili „minimenhir“, tedy energetický kámen zdejší krajiny. Samozřejmě, pochází z okolí Kutné Hory, kruh se tím uzavírá. Nadšenci ze sdružení Denemark také položili dlouhý placák, kterým přehradili prameniště a vzniklo tak místo k nabírání vody. A v budoucnu by chtěli k prameništi umístit kamenný stůl a lavice.

Až si budete chtít odpočinout, přijít na jiné myšlenky, načerpat síly, zajděte si k pramenu sv. Vojtěcha u Kutné Hory, ten vás nikdy nezklame!

Vladimír Havlíček