V Chrudimi se konalo mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod

V Chrudimi se konalo mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod

Chrudim – Co nejrychleji se dostat ke zraněným osobám, poskytnout jim předlékařskou pomoc a dodržet přitom přísná bezpečnostní pravidla. To jsou hlavní úkoly při vyprošťování u simulovaných dopravních nehod. Kdo je zvládá nejlíp? Hasiči z Hradce Králové!

Družstvo Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje vyhrálo dnešní republikový šampionát v Chrudimi. Žádný z dalších patnácti konkurenčních týmů neměl při 9. mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod šanci. Vypořádat se přitom Hradečtí museli se situací, kdy byla z jedné strany v osobním voze vklíněna motorka-babeta a ze strany druhé se o auto nebezpečně opíral další osobák.

Výsledky soutěževe vyprošťování
1. Královéhradecký kraj

2. Zlínský kraj
3. Pardubický kraj

„Babeta byla celá vklíněná do vozidla, pod ní byly dveře vozu, které zároveň přikrývaly figurantku. Snažili jsme se postupovat standardním způsobem tak, jako bychom byli u reálné dopravní nehody. Nejprve jsme zajistili zraněnou osobu a poté jsme museli najít cestu, jak ji dostat bezpečně ven. Přitom jsme museli rozstříhat pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení nejen motorku, ale také část automobilu,“ popsal velitel hradeckého soutěžního týmu Václav Klíma.

Úkolem hasičů bylo bezpečně, efektivně a v časovém limitu vyprostit zraněného z havarovaného auta. Součástí zásahu je i poskytnutí první předlékařské pomoci, vynesení z vozidla a předání zraněného do péče zdravotníkům. Vše sledují a posuzují rozhodčí. Zajímá je především taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první před lékařské pomoci. 

„Mezi hlavní kritéria hodnocení patřilo v oblasti taktiky především velení u zásahu, spolupráce celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky pak ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků na přímou ochranu zraněné osoby a vyproštění zraněného včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného,“ upřesnila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vítězný tým hasičů Královéhradeckého kraje tvoří Václav Klíma (velitel soutěžního týmu), Miroslav Jahelka, Martin Koníř, Lukáš Týfa a Petr Matějíček (vedoucí družstva).

Pořadatelem šampionátu ve vyprošťování u dopravních nehod bylo Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR a Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje. Spolupořadateli byli Česká asociace hasičských důstojníků, město Chrudim a Sportovní klub hasiči okresu Chrudim.

Mistrovství vyprošťování u dopravních nehod obsahovalo také doprovodný program. Na parkovišti přímo na náměstí byly vystaveny nové hasičské vozy včetně autojeřábu. Na silnici pak byl vystaven simulátor dopravní nehody Besip/Nemyslíš-zaplatíš, tedy simulovaný náraz a přetočení vozidla. Každý si tak mohl zkusit, jaký pocit to je, pokud se stane účastníkem dopravní nehody, ale zde byli v bezpečí, bez zranění a deformace vozidla. Hned vedle byl stánek bezpečnosti od Škoda auta. Upravený vůz byl odplechovaný a odkrytovaný, aby byly vidět deformační zóny vozu a bezpečnostní výbava vozu (airbagy, předpínače apod.)
Návštěvníci krom samotné soutěže také mohli navštívit také stánky aprezentace, kde byly vystaveny vyprošťovací od různých značek a zejména Weber Rescue System, který zde zastupuje společnost Luing Pyrex. Ta vystavovala nejnovější zařízení, poháněné zejména akumulátory tzn. bez potřeby vysokotlakých hadic a agregátů, jak to je u běžných stávajících zařízení běžné. Zde si nejen hasiči, ale i široká veřejnost mohla vyzkoušet jaká je manipulace s tímto nářadím a jaké jsou výhody a specifika těchto zařízení. Kdokoliv si mohl vyzkoušet práci s rozpínákem, nůžkami, rozpěrnými válci tak jak jako hasiči na jednotlivých úkolech soutěže ve vyprošťování. Vystavovatelů zde bylo více. Dalším zajímavým stánkem byla společnost Drager Safety, kde byla možnost vyzkoušet nejnovější osobní ochranné pomůcky a dýchací techniku určeou pro jednotky požární techniky.
Doprovodný program pokračoval také v muzeu barokních soch. Tam byly k vidění fotografie od dopravních nehod a také zařízení, kterým se stříhalo u velké železniční nehody u Krouny 24. června 1995. Před muzeem byly vystaveny vozy Tatra a první vyprošťovací automobil. Ten sloužil hasičům v Chrudimi a poté v Seči.


Text: Pavel Cajthaml,Chrudimský deník
Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník
Foto: Luboš Sobotka, Weber Rescue Czech