Kolínská synagoga byla otevřená v rámci Dne židovských památek

Kolínská synagoga byla otevřená v rámci Dne židovských památek

Kolín – Také kolínská synagoga byla otevřená v neděli 12. srpna 2018 v rámci druhého oficiálního ročníku Dne židovských památek. Není divu, že byla po celý den doslova v obležení návštěvníků, vždyť je to nejstarší a nejcennější židovská památka mimo Prahu a zároveň největší synagoga postavená do 18. století na našem území.

Kolínská synagoga byla postavena na místě starší dřevěné modlitebny v roce 1422. Barokní přestavba z let 1693–96 dala synagoze její současnou podobu. Do 19. století proběhlo ještě několik úprav. Svému účelu sloužila do roku 1953, kdy kolínská židovská obec v podstatě zanikla. Poté budovu získalo město Kolín, které ji využívalo k různým účelům a v letech 1990–2000 ji nechalo zrekonstruovat.

Z vybavení synagogy se dochoval pouze raně barokní svatostánek z roku 1696. Uvnitř se nachází pamětní deska věnovaná židovským vojákům padlým v 1. světové válce a deska připomínající kolínského rabína Richarda Federa, pozdějšího vrchního rabína českých zemí. V pravé části ženské galerie byla otevřena stálá expozice s názvem „Žili tu s námi“, která je věnována dějinám židovské diaspory na Kolínsku.

Kolínská synagoga vypovídá nejen o krásné architektuře, ale především o utrpení národa určeného k fyzické likvidaci. A začalo to nenápadně. V lidech byla podporována závist, nesnášenlivost a v rámci jednoduchých řešení byl ukázán nepřítel. Nepřipomíná to situaci současnou? Mějme oči otevřené, aby se historie neopakovala. Více než 2200 židovských spoluobčanů deportovaných v červnu 1942 do koncentračních táborů je mementem!

Vladimír Havlíček