Už jste navštívili mořský útes na Kaňku u Kutné Hory?

Už jste navštívili mořský útes na Kaňku u Kutné Hory?

Kaňk/Kutná Hora – Mořský útes naleznete u Kutné Hory! A dokonce v jeho blízkosti můžete nalézt zub žraloka! Vypadá to jako vtip, ale není tomu tak. Místní obyvatelé dobře vědí, že se jedná o skalnatý útvar, který je pozůstatkem příbojového útesu moře z období druhohor.

Lokalita se dříve jmenovala a dodnes je mezi místními nazývána „Na vrších“ nebo jen „skála nad Sedlcem“. Podle její barvy se jí také říká lidově „Bílá skála“. Když začal být u obce Kaňk těžen vápenec, ještě nikdo netušil, jaký unikát se tady ukrývá. Na ploše půl hektaru se po odkrytí objevil útes moře, do kterého mořské vlny narážely v období druhohor. Při těžbě bylo ponecháno několik ostrohů s křídovými usazeninami, jejichž výška dosahuje pěti metrů a délka patnácti metrů.

Dnešní terén lomu je velmi členitý a ostrohy, které jsou jedním z hlavních předmětů ochrany, nápadně a zajímavě vystupují z okolního terénu. Zachovalo se zde velké množství zkamenělých fosilií mořských živočichů a rostlin, některé byli do svého objevení na tomto území vědcům neznámí.

Lokalita je stará více než 90 miliónů let, uloženiny se nacházejí ve formě světlých vápenců, slínovců a hrubých slepenců s obsahem fosilií. Dva bloky bílých skal, skrývají ohlazené tmavé skalky a mohutné valouny krystalických hornin, na které nasedají mořské sedimenty plné zkamenělin živočichů.

Jelikož se jedná o nejvýznamnější paleontologickou lokalitu období svrchní křídy v Česku, byla zde již v roce 1933 vyhlášena Národní přírodní rezervace. Pro seznámení s tímto zajímavým územím tudy vede naučná stezka – severní okruh a také žlutě značená turistická trasa.

Kaňk se stal vyhlášenou a hojně navštěvovanou paleontologickou lokalitou. Mějme však na paměti její ochranu, aby se tímto bývalým ostrovem v mělkém křídovém moři mohli „kochat“ i další generace milovníků přírody.

Vladimír Havlíček