Vzácné kandíky kvetou v Uhlířských Janovicích

Vzácné kandíky kvetou v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice – Vzácný kandík Pagoda (latinsky Erythronium Pagoda) kvete v městském parku Tyršovy sady v Uhlířských Janovicích.

Tento kandík je kříženec mezi kandíkem toulumenenským (latinsky Erythronium tuolumnense), který má světle zelené listy a několik jasně žlutých květů a kandíkem kalifornským (latinsky Erythronium californicum), po kterém zdědil hnědé skvrny na listech a hnědočervený prstenec kolem středu žlutých květů. Kandíky jsou vytrvalé pozemní cibulnaté byliny.

Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou jen v přízemní růžici, zpravidla dva, u nekvetoucích rostlin jen jeden, jsou jednoduché, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou kopinaté až vejčité, žilnatina je souběžná, čepele jsou zelené, ale někdy skvrnité. Květy jsou v květenstvích většinou ve vrcholových hroznech, někdy je přítomen pouze jeden vrcholový květ. Květy jsou nápadné, různých barev, nejčastěji ale žluté, okvětí se skládá z šesti okvětních lístků ve dvou přeslenech. Plodem je tobolka. Až třicet centimetrů vysoké lodyhy nesou až deset květů s prstencem kolem jícnu a okvětními plátky ohnutými nazpět. Květy vykvétají v dubnu až květnu. Rostlina plně zatahuje v průběhu června. Existuje asi dvacetsedm druhů kandíků.

Pocházejí z teplejších částí Severní Ameriky. V ČR i v celé Evropě roste jako původní pouze jediný druh – kandík psí zub (latinsky Erythronium dens-canis). Lokalitami v ČR, kde kandík psí zub roste, jsou vrch Medník u obce Pikovice v Posázaví a Letohrad. Je řazen ke kriticky ohroženým druhům. Z kandíků se v Uhlířských Janovicích můžeme těšit až do začátku června. Mějme však na paměti ochranu přírody, a to nejen v pečlivě udržovaných Tyršových sadech.

Vladimír Havlíček