V Hošťalovicích otevřeli novou zbrojnici

V Hošťalovicích otevřeli novou zbrojnici

Hošťalovice – Malá vesnice, za kterou končí Pardubický kraj má od soboty 14. října novou hasičskou zbrojnici.

Krátce po 14 hodině se slova ujal starosta obce Jaroslav Horálek, který přivítal všechny přítomné. Přivítal také zástupce záchranného systému z Chrudimi mjr.Bc. Pavla Hrbka, zástupce Obecních úřadů z okolních obcí, starostu okrsku sboru dobrovolných hasičů Ronov nad Doubravou, hasiče z celého okrsku a na pět desítek dalších hostů.

Celková investice i s několika vícepracemi, které vyvstaly až během stavby, byla 2 537 654 korun. Ministerstvo vnitra  Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru poskytlo dotaci ve výši 802 869,50 korun. Pardubický kraj poskytl obci další dotaci v hodnotě 300 000 Kč. Z prostředků obce byla uhrazena zbylá částka 1 434 784 Kč. Místní sbor dobrovolných hasičů uhradil již částečné vybavení hasičské zbrojnice. Ke zbrojnici byl vytvořen projekt manželi Velehradskými na zpevněnou plochu zámkovou dlažbou. Tato stavba byla po výběrovém řízení zadána firmě ke zhotovení. Na stavbu byla dotace od Pardubického kraje z plánů obnovy venkova v hodnotě 150 tisíc korun. Starosta poděkoval všem, kdo se na celé stavbě podíleli.

Následovalo slavnostní přestřižení pásky a starosta hasičů převzal od starosty obce klíč, kterým symbolicky otevřel vrata nové zbrojnice. Na programu byla i ukázka jednotky sboru dobrovolných hasičů z Třemošnice, která předvedla vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Jednalo se o scénář, kde byl přichystaný osobní vůz, ve kterém se nacházela jedna osoba. Celá ukázka začínala příjezdem k místu události, průzkumem, zajištěním vozidla, poskytnutí první předlékařské neodkladné pomoci a pak bylo zahájeno samotné vyprošťování s použitím hydraulického zařízení. Následovala ukázka historické techniky od hasičů z Ronova nad Doubravou.

Během celého odpoledne bylo krásné slunečné počasí. Zakončení proběhlo v místní hospůdce, kde byla pro všechny připravená odměna formou poctivého domácího guláše.

Text, foto, video: Zdeněk Sasín ml.