Sakury se Čáslavanům, kteří si je sami vysadili, odměnili záplavou květů

Sakury se Čáslavanům, kteří si je sami vysadili, odměnili záplavou květů

Čáslav – Sakurový sad, který si v loňském roce vysadili sami Čáslavané v areálu Generála Eliáše, je v plném květu! Když vznikal společnými silami jako projekt spolupráce města s občany, nikoho nenapadlo, že až se sejde rok s rokem, bude sloužit jako místo relaxace a odpočinku při koronavirové pohromě.

Na výsadbu a atmosféru, která při ní panovala, zavzpomínal jeden z aktérů této akce – místostarosta Martin Horský: „Byl jsem se podívat, jak nám zelená nový sakurový háj, který jsme si sami, občané, vysázeli minulý rok ve vnitrobloku Generála Eliáše. Připomněli se mi velmi milé vzpomínky, když jsme dospěláci i děti pracovali, smáli se a bylo nám hezky. Už před rokem jsme drželi při sobě a teď tato sounáležitost ještě mnohem více rezonuje naším městem, víme, věříme, že spolu to zvládneme!“

Sakurový sad, který byl založen na místě zbourané vojenské ubytovny, je teprve v „plenkách“. Je třeba provést výchovný řez, odstranit plané výhony pod místem roubování a především pravidelně ošetřovat. Ale při pohledu na záplavu růžových květů je jasné, že cesta dlouhodobé revitalizace v Čáslavi, navíc zkombinovaná s aktivitou občanů, je správná.

Sakura ozdobná, latinsky Prunus serrulata, je japonská okrasná třešeň a je známá jako jeden ze symbolů Japonska. Tento japonský národní strom, který už ani nevnímáme jako dovezený druh, u nás nazýváme třešeň japonská, višeň pilovitá, slivoň piovitá, třešeň okrasná, nebo prostě třešeň sakura. Sakury patří do čeledi růžovitých, větvičky s květními pupeny můžeme rychlit jako „barborky“.

Vladimír Havlíček