Michael Žantovský přednášel v Čáslavi před zaplněným sálem

Michael Žantovský přednášel v Čáslavi před zaplněným sálem

Čáslav – Setkání s Michaelem Žantovským – překladatelem, tlumočníkem, psychologem, publicistou, spisovatelem, textařem, politikem a diplomatem proběhlo na Nové scéně čáslavského Dusíkova divadla. Besedu, kterou bravurně moderovala Kamila Ženatá, navštívila více než stovka spokojených posluchačů!  

Rodinné kořeny Michaela Žantovského vedou do Čáslavi. Tatínek Jiří Žantovský se narodil 9. dubna 1909 v Čáslavi a byl synovcem sochaře Jaromíra Čermáka a vnukem čáslavského muzejníka Klimenta Čermáka.

Michael Žantovský spoluzakládal v listopadu 1989 Občanské fórum. V lednu 1990 se stal mluvčím a politickým koordinátorem kanceláře prezidenta Václava Havla. S ním ho pojilo dlouholeté přátelství, které vyústilo v napsání životopisu zesnulého prezidenta, který vyšel pod názvem Havel.

Magistr Žantovský vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Poté působil jako nezávislý překladatel, publicista a textař. Přispíval do samizdatového tisku a byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Byl velvyslancem České republiky v USA, v Izraeli a ve Spojeném království. Od roku 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

„Pane Žantovský, vaší knihou o Václavu Havlovi jste mě pěkně naštval,“ prohlásil jeden z posluchačů. „Nemohl jsem se od ní odtrhnout , četl jsem ji několik nocí a ráno jsem byl vždy pěkně ospalej!“ Tak této větě se Michael Žantovský upřímně zasmál, nebyla to totiž výčitka, ale pochvala! Poděkování za citlivé napsání biografie, která otevřeně mapuje „zevnitř“ život Václava Havla.

Vladimír Havlíček