Pekař, tedy Petr Štolba, zaplnil čáslavské náměstí!

Pekař, tedy Petr Štolba, zaplnil čáslavské náměstí!

Čáslav„Ten Pekař z Kutný Hory nám rozbil čáslavský náměstí!“ Čáslaváci, nelekejte se. To není msta Kutnohorských, kteří se už od nepaměti zdravě „špičkují“ s Čáslavskými. To jen jeden z tisíců návštěvníků s nadsázkou okomentoval úspěch zpěváka Pekaře, vlastním jménem Petra Štolby, na Čáslavských slavnostech.

A měl pravdu. Skladatel, muzikant, písničkář a tanečník Pekař totiž zaplnil čáslavské náměstí způsobem, který by mu mohly závidět leckteré renomované kapely. A není se čemu divit. Přestože je Pekař na české písničkářské scéně nováčkem, byl úspěšný v anketě Český slavík Mattoni v kategorii Objev roku. Málokterému interpretovi se podaří, aby byl kladně přijímán posluchači a zároveň kritikou.

A že má Pekař smysl pro humor, potvrdil při zahájení koncertu: „Čáslav mám rád, vždyť jsem tady studoval. A dokonce tak rád, že jsem si studia proti ostatním prodloužil o rok!“ Zpěvák totiž v Čáslavi studoval Střední pedagogickou školu. Je vidět, že asi nebyl dobrý studentem, ale pro pedagogiku dnes dělá prací s mládeží více, než všichni jeho vzorní spolužáci dohromady.

Na jeho působení učitele v mateřské škole dodnes vzpomínají nejen rodiče, ale především děti. Bohužel, tato práce nešla skloubit s hudební kariérou, které se dnes věnuje profesionálně. Ale jeho dopad na děti je dnes ještě větší. Málokterému zpěvákovi přijde na autogramiádu tolik mladých lidí jako jemu. Každému se věnuje, s každým si popovídá. A vůbec nevadí, že to trvá třeba další hodinu, tak jako v Čáslavi. Jeho dopad na děti ilustruje rozhovor dvou dívek na čáslavském náměstí: „Teď jsem se rozhodla, že půjdu v Čáslavi na peďák jako Petr!“ „Já taky“, odpověděla druhá.

Vladimír Havlíček