Stovky tulipánů kvetou na čáslavském „Ostrém rohu“

Stovky tulipánů kvetou na čáslavském „Ostrém rohu“

Čáslav – Stovky tulipánů v těchto dnech kvetou v čáslavské lokalitě nazývané místními „Ostrý roh“. V loňském roce vysazené cibuloviny, revitalizace zeleně, ale především dlouholetá péče o městskou zeleň tak přímo vybízejí nazývat Čáslav „město zeleně“!

Je známo zhruba sto padesát druhů tulipánů, z nichž bylo vyšlechtěno téměř šest tisíc odrůd. Pocházejí z jižní Evropy, severní Afriky a Asie. Většina druhů je ovšem ze severního Himálaje.

Obliba tulipánů začala již v patnáctém století v Turecku, v zahradách sultánů. V Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni v polovině šestnáctého století. První cibulky dostal správce této zahrady od velvyslance rakouského císaře v Turecku. Tulipány se postupně staly oblíbenými cibulovinami po celé Evropě.

Rodové jméno pro tulipán vzniklo vlastně omylem. Když se tulipán dostal do Turecka, zmiňoval se o něm jeden vídeňský úředník a popisoval ho jako turecký klobouk otočený vzhůru nohama – tuliban. Chybou se z tohoto slova stalo tulipan.

Přestože jméno tulipán vzniklo vlastně omylem a náhodou, jejich výsadba v Čáslavi rozhodně není ani omyl a ani náhoda. Souvisí s dlouhodobou snahou Čáslavských, kteří si před mnoha lety pojmenovali město „Čáslav – dobré místo pro žití“.

Vladimír Havlíček