Úspěšná spisovatelka Hana Pachtová navštívila Čáslav

Úspěšná spisovatelka Hana Pachtová navštívila Čáslav

Čáslav – Spisovatelka, prozaička a publicistka Hana Pachtová navštívila Čáslav při příležitosti kolokvia o generálu Františku Moravcovi. Její návštěva unikla pozornosti veřejnosti, mezi vlastnost této drobné blondýnky patří totiž skromnost.

Ale ta rozhodně není na místě. Alespoň podle zájmu o její tvorbu. Hana Pachtová se narodila v roce 1971 v Praze. Pracovala jako publicistka, poté se věnovala psaní prózy. Publikovala povídky v řadě časopisů a v Českém rozhlasu.

Její knižní debut přišel s povídkovým souborem Bůh je pes, na kterém čtenáři ocenili výrazovou zralost, originalitu a schopnost postihnout psychologii postav. Dále vydala své prozaické texty nazvané Adam a Ema a částečně autobiografický román Bůh je Mikymauz. S velmi příznivými ohlasy čtenářů i kritiky se setkala kniha Na klepadle. Věnuje se také divadelní tvorbě.

Spisovatelka ve svých knihách upozorňuje na konzum a povrchnost, které nás mnohdy ovládají. Odsuzuje manipulaci a snaží se o změnu uvažování. „Dokážu být šťastná za jakékoliv situace, protože si můžu kočírovat svůj život,“ říká Hana Pachtová. A ví, o čem mluví. Pomáhá druhým, přestože sama trpí roztroušenou sklerózou.

Jejím posledním počinem je rozhovor s Vladimírem Hučínem, bývalým disidentem a veteránem třetího odboje, který také navštívil čáslavské kolokvium.

Vladimír Havlíček

Rozhovor Hany Pachtové s Vladimírem Hučínem: