Seniorka v Kolíně zavolala na kunu strážníky

Seniorka v Kolíně zavolala na kunu strážníky

Kolín „Na půdě mi chodí zloděj, okamžitě přijeďte!“ Tak nějak zněl telefonát paní, která se prostřednictvím linky 156 v nočních hodinách obrátila na kolínské strážníky s naléhavou žádostí o pomoc.

Strážníci nelenili a okamžitě se dostavili do ulice Husovo náměstí, kde vyděšená paní čekala na pomoc strážníků a zatčení lumpa. Ti po příjezdu zjistili, že není možné, aby se na půdu dostal někdo cizí a rozrušenou paní uklidnili. A kdo tedy byl tím nevítaným hostem, který vyděsil seniorku v jejím rodinném domku? Byla to kuna skalní. Krásný, leč nevítaný hlučný tvor, který kromě děšení seniorek dokáže nadělat velkou paseku!

Kuna skalní je velmi blízkou příbuznou kuny lesní, se kterou je také mnohdy zaměňována díky velice podobnému vzhledu. V lese ji příliš nenajdeme, protože zde žije především kuna lesní, navzájem se vyhýbají. Jejím oblíbeným prostředím jsou skalnatá území s vegetací, ale v čím dál, tím větší míře také okolí aglomerací a lidská obydlí, nebo jejich části, které nejsou pravidelně obývány, tedy chaty, půdy, stodoly apod. Základním rozlišovacím znakem, byť ne jediným, je tvar a barva náprsenky. Zatímco u kuny skalní má zpravidla bílou barvu a zasahuje až na přední končetiny, u její příbuzné je nažloutlá a na končetiny nezasahuje. Rozšířena je prakticky po celém území kontinentální Evropy, kromě severských států.

Vladimír Havlíček, ilustrační foto