Nutrie říční si v Kolíně „vyrazila“ do města

Nutrie říční si v Kolíně „vyrazila“ do městaKolín – „Pod autem mám nějaké větší zvíře, asi nutrii!“ Tak takové oznámení dostali telefonicky kolínští strážníci od vyděšené paní. Je to vtip?

Vtip to rozhodně nebyl. Zjistila to hlídka MP Kolín, která se dostavila do kolínské Čelakovského ulice. Nutrie pronikla na dvůr domu číslo popisné 465 a nemohla se dostat ven.

A jak to dopadlo s nebohým hlodavcem? Zvíře bylo odchyceno za pomoci odchytové tyče, poté převezeno na Kmochův ostrov. Tam bylo vyděšené z výletu, ale nezraněné vypuštěno do Labe.

Nutrie říční patří do příbuzenstva morčete, velikostí se řadí mezi bobra a ondatru. Je přizpůsobena k životu ve vodě a vlhkém prostředí. Má zavalité tělo s krátkým silným krkem, širokou hlavou a dlouhý, kuželovitý ocas pokrytý tmavými šupinami a řídce porostlý štětinovitými chlupy. Na zadních tlapkách jsou čtyři prsty spojené plovací blánou. Chlopňovité nozdry se při potápění uzavírají, kvalitní srst chrání pokožku před sebemenším množstvím vody. Zbarvení je na hřbetě šedohnědé až tmavohnědé, naspodu bývá světlejší a na špičce čenichu vyniká větší bílá skvrna.

A přestože jsou kolínští občané všímaví a strážníci šikovní, snad si nutrie příště rozmyslí výlet do centra Kolína a bude se raději držet poblíž Labe.

red., foto MP Kolín