Zemřel Miroslav Kváč, čestný občan Čáslavi

Zemřel Miroslav Kváč, čestný občan Čáslavi

Čáslav – dne 21. 11. 2018 ve věku nedožitých 87 let zemřel Ing. Miroslav Kváč, čestný občan města Čáslavi.

Miroslav Kváč se narodil 11. prosince 1931 ve Svítkově u Pardubic. Po ukončení Gymnázia Jana Žižky v Moravské Třebové nastoupil na Vojenskou akademii v Lipníku nad Bečvou a poté na Vojenskou akademii v Moskvě.
V letech 1949 – 1969 působil v Československé lidové armádě. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl v roce 1969 ze služby v hodnosti podplukovníka propuštěn. Jeden rok pracoval jako dělník ve Vojenských dílnách v Kutné Hoře, od roku 1971 do roku 1980 jako skladník. V roce 1989 byl rehabilitován a získal hodnost plukovníka.
Většinu svého aktivního života zasvětil trenérské činnosti. Nejznámější atletkou, kterou trénoval, byla Jarmila Krátochvílová. Pro Československo získali 6 zlatých a 4 stříbrné medaile na mistrovství světa a Evropy. Z Letních olympiských her v Moskvě přivezli stříbrnou medaili. Dlouhá léta pracoval jako trenér mládeže a přispěl k výchově celé řady talentů.
V krizovém roce 1968 projevil svůj vlastenecký postoj a aktivně se postavil proti okupaci cizími vojsky. Známý je především jeho hrdinský čin, kdy jako zástupce velitele 21. pluku stanul čelem kulometu ruského obrněného transportéru při obraně muničního skladu v Adamově. Muniční sklad v Adamově tak zůstal v roce 1968 invazními vojsky Varšavské smlouvy nedotčený.
Po nástupu normalizace byl z armády propuštěn jako jeden z prvních. Díky této perzekuci paradoxně dosáhl pozdějších úspěchů na poli atletiky. Legendární trenér si zasloužil ocenění za propagaci sportu, za vytváření dobrého jména naší republiky v zahraničí, ale především za čestnost a zásadovost, za vlastnosti díky kterým se stal vzorem několika generacím nejen sportovců. 

Vladimír Havlíček, foto senat.cz