FOTO: Na hradě Lichnici hořelo

FOTO: Na hradě Lichnici hořelo

Podhradí – V úterý 16. října byl krátce před 13. hodinou vyhlášen požární poplach profesionálním hasičům ze Seče a dobrovolným jednotkám z Třemošnice, Seče a Prachovic. Jednalo se o požár travního porostu v obci Podhradí.

Když jednotky přijely na místo události, jednalo se o hořící keř u příjezdové cesty u brány na hradě Lichnici. Hasiči ihned začali s hašením požáru, který rychle dostali pod kontrolu a zcela zlikvidovali. Požár na tísňovou linku 150 ohlásila kastelánka Ivana Matyková. „Viděla jsem bílošedý kouř za hradbou, šla jsem se tam podívat a viděla hořet keř. Snažila jsem se ho uhasit, ale půda byla moc suchá a oheň se rychle šířil. Musím hasiče pochválit, že na místě ohlášení byli do pěti minut.„ dodává. Příčina vzniku požáru je údajně od odhozeného nedopalku některého z návštěvníků.

Bohužel při výjezdu hradní cestou došlo k proražení pneumatiky na cisterně třemošnických hasičů a tak voda musela být přečerpána do jiné cisterny.

Kastelánka dále uvedla, že letos se na Lichnici drží smůla. Někdo odmontoval drát na zábradlí na vyhlídce Miladě, násilím vnikl do pokladny a vykradl pojistkovou skříň. Poslední požár na Lichnici byl před 408 lety v roce 1610.

Zdeněk Sasín ml., Události Online/Chrudimský deník