Svatý Jan pod Skalou je dobrý tip na výlet

Svatý Jan pod Skalou je dobrý tip na výlet

Svatý Jan pod Skalou – Hledáte tip na výlet? Přírodu, historii, romantiku na jednom místě? Vše najdete nedaleko řeky Berounky, ve skalami sevřeném údolí v chráněné krajinné oblasti Český kras.

Při příjezdu návštěvníky přivítá poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele. Uprostřed kostela je hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se koncem 9. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Přímo z kostela je vchod do poustevníkovy travertinové jeskyně, zdobené původní krápníkovou výzdobou. Vedle památek na poustevníka je v jeskyni také krypta a staré náhrobní kameny opatů kláštera.

Vedle kostela, pod oknem Ivanovy jeskyně, vyvěrá silný pramen léčivé vody zvaný „Pramen svatého Ivana“. Voda ze zdejších pramenů byla v minulosti stáčena do lahví a prodávána jako minerální voda „Ivanka“.

Poblíž kostela se nachází sousoší Panny Marie a pomník Husův balvan. Nad kostelem se vypíná strmá vápencová skála, na které je umístěn dřevěný kříž. Cestou ke kříži s úchvatnou vyhlídkou si můžete prohlédnout opravenou kapli sv. Kříže. Dalším skvostem obce je neogotická kaple s hrobkou rodiny Bergnerů.

Svatý Jan pod Skalou připomíná Chorvatsko. Nejen odkazem na chorvatského poustevníka Ivana, ale také geologickými podmínkami, faunou a flórou. Udělejte si výlet do této obce a budete si připadat jako v chorvatském pohoří Biokovo!

Vladimír Havlíček